Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Minęło 5 lat od poświęcenia świątyni w Stargardzie

Minęło 5 lat od poświęcenia świątyni w Stargardzie

W sobotę 4 lipca w stargardzkiej wspólnocie parafialnej świętowaliśmy piąty jubileusz poświęcenia naszej parafialnej świątyni.

Tego dnia odprawiona została uroczysta Liturgia dziękczynna, w czasie której wspominaliśmy lata przygotowań, poszukiwań miejsca na budowę, szukania funduszy, samej budowy i rosnących murów świątyni.

W 2007 roku Bp Włodzimierz Juszczak poświęcił krzyż i plac pod budowę. Już w 2010 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego, a za pięć lat, w 2015 roku, odbyło się uroczyste poświęcenie nowo zbudowanej świątyni.

Przez kolejne pięć lat nadal trwały różne prace w przestrzeni cerkwi: witraże, freski na ścianach prezbiterium, zamontowanie ikonostasu, zagospodarowanie podwórka dookoła świątyni.

W tym czasie w cerkwi odbyło się ponad 20 wydarzeń kulturalnych: wystawy ikon i obrazów artystów z Ukrainy oraz miejscowych twórców, koncerty, spotkania młodzieży i dorosłych. Nasza cerkiew jest też miejscem spotkań duszpasterstwa motocyklistów, którzy są fundatorami jednego z witraży. Stargardzka świątynia żyje liturgią, modlitwą i radością. Jest miejscem, które daje nam wszystkim poczucie własnej małej ojczyzny – zarówno niebieskiej jak i tej ziemskiej.

Dziękujemy Panu Bogu i wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do powstania naszej cerkwi.

im

 

Dodaj komentarz

Close Menu