Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Młodzież z Konotopu w Ukrainie spędziła w Stargardzie całe ferie

Młodzież z Konotopu w Ukrainie spędziła w Stargardzie całe ferie

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w 2023 roku radni stargardzcy  zdecydowali o nawiązaniu współpracy Stargardu z Konotopem w Ukrainie. Pierwszym etapem współpracy było zorganizowanie terapeutycznego wypoczynku dla konotopskiej młodzieży, których rodzice są żołnierzami ZSU.  Młodzież przyjechała 14 stycznia, zamieszkała w stargardzkim OHP i już od 15 stycznia intensywnie zaczęła swój program. 36 młodych osób wraz z czwórką opiekunów .  Odwiedzili kilkukrotnie -kino w Stargardzkim Centrum Kultury ,  Urząd Miejski,  Książnicę Stargardzką, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, lodowisko ,AquaStar, Centrum Nauki Filary, stargardzkie zabytki i ważne historycznie miejsca. Podczas pobytu odbyły się dwa wyjazdy- na wyspę Wolin- do miasta Wolin i Międzyzdrojów oraz do Muzeum Techniki w Szczecinie . Odbyły się warsztaty muzyczne, plastyczne i taneczne oraz wieczór wspólnego kolędowania.  Dzięki tym intensywnym zajęciom chociaż na chwilę mogą zapomnieć o trudnej sytuacji w swoim kraju i cieszyć się odpoczynkiem w bezpiecznym i przyjaznym miejscu. W Stargardzie  młodzież z Ukrainy miała  również zapewnione spotkania z psychologiem. Warsztaty terapeutyczne i indywidualne sesje . W niedzielę wszyscy byli obecni na Eucharystii w cerkwi oraz w ukraińskiej Domiwce, gdzie zapoznali się z historią zamieszkałych tutaj Ukraińców.

Podczas całego pobytu codziennie stargardzka ukraińska młodzież bvła wolontariuszami jako przewodnicy i tłumacze, narodziło sie dzieki temu wiele przyjaźni. Wieczorami wspólnie śpiewaliśmy ukraińskie i religijne piosenki. Całość przedsięwzięcia była finansowana przez Miasto Stargard.  Nasza parafia i koło Związku Ukraińców w Stargadzie pomagali przy projekcie podczas przygotowań, trwania i posumowań. W cały projekt było zaangażowanych bardzo dużo osób.

Konotop znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. Przed wojną mieszkało tam prawie 90 000 ludzi. Po prawie 2 latach konfliktu miasto liczy około 62 000 osób. W 2022 roku Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją rosyjską. Zniszczono wiele domów i budynków użyteczności publicznej. Uszkodzone są również drogi i infrastruktura gospodarki komunalnej. Do dzisiaj mieszkańcy odczuwają skutki tamtych wydarzeń. W ostatnich dniach ubiegłego roku znów zbombardowano miasto.

IM

fot. I.Marciszak, D.Łaszkiewicz, S.Nyżnyk, T.Kowtun

Dodaj komentarz

Close Menu