Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Lwów: biskupi greckokatoliccy obradowali nt. ekologii na Ukrainie 

Lwów: biskupi greckokatoliccy obradowali nt. ekologii na Ukrainie 

Ekologia na Ukrainie była głównym tematem 84. sesji Synodu Biskupów Arcybiskupstwa Większego Kijowsko-Halickiego, która pod przewodnictwem abp. Swiatosława Szewczuka obradowała we Lwowie 29-30 stycznia. Omawiano też szereg innych zagadnień. O przebiegu prac, w których wzięło udział 22 biskupów, poinformował ogłoszony 3 lutego komunikat Wydziału Prasowego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Zgromadzeni wysłuchali 3 referatów wprowadzających do różnych aspektów głównego tematu obrad: o ekologicznej sytuacji kraju z uwzględnieniem jej elementów społecznych, medycznych i gospodarczych, o wodzie jako darze Bożym i odpowiedzialności człowieka za nią oraz o odpowiedzi Kościoła na wyzwania ekologiczne w świetle encykliki Franciszka „Laudato si”. Po rozpatrzeniu tych kwestii podjęto odpowiednie postanowienia w sprawie udzielenia przez Kościół odpowiedzi na współczesne wyzwania społeczno-ekologiczne i przyjęto w pierwszym czytaniu tekst stosownego oświadczenia w tej tematyce.

Poza tym rozpatrzono i skierowano do dalszego dopracowania Instrukcję w sprawie obecności struktur kościelnych i duchowieństwa kijowsko-halickiego arcybiskupstwa większego w sieci internetu. Zatwierdzono oświadczenie arcybiskupstwa o leczeniu ran wojny. Wysłuchano ponadto komunikatów przedstawicieli niektórych komisji synodalnych o ich działalności. Między innymi bp Bohdan Dziurach przedstawił zebranym program uroczystości poświęcenia pomnika bł. Omelana (Emiliana) Kowcza w Lublinie w dniach 27-28 maja br.

https://synod.ugcc.ua/data/ekologiya-v-ukrayni-golovna-tema-visimdesyat-chetvertoy-sesiy-synodu-pyskopiv-kyvo-galytskogo-verhovnogo-arhypyskopstva-ugkts-2374/

IDK 07.02.2020 / kg (KAI/ugcc.ua) / Lwów

Dodaj komentarz

Close Menu