Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Grekokatoliczka z Kanady mistrzynią olimpijską w wioślarstwie  

Grekokatoliczka z Kanady mistrzynią olimpijską w wioślarstwie  

Sterniczka kanadyjskiej ósemki wioślarskiej, która na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła złoty medal na dystansie 2 km – Kristen Kit ma korzenie ukraińskie. W rozmowie z ukraińskim portalem Obozrevatel wyznała, że wyrosła we wspólnocie ukraińskiej w mieście St. Catharines w prowincji Ontario, gdzie była parafianką miejscowej parafii greckokatolickiej św. Cyryla i Metodego.

– Mój dziadek urodził się na Ukrainie a rodzice mojej babci byli Ukraińcami – powiedziała 32-letnia zawodniczka. Podkreśliła, że „jest dumna ze swego dziedzictwa”, dodając, że chciałby, aby jej przodkowie widzieli, „jak biorę udział w wyścigach”. – Mój dziadek dużo pracował, aby stworzyć życie naszej rodzinie w Kanadzie – stwierdziła złota medalistka. Zaznaczyła, że „sport jest tym przywilejem, który mi przekazał”. Dodała, że wyrosła we wspólnocie ukraińskiej, chodziła do ukraińskiego kościoła św. Cyryla i Metodego i zajmowała się tańcami ukraińskimi.

Kit ma na swoim koncie więcej osiągnięć sportowych, m.in. w 2013 wywalczyła brązowe medale w zawodach Pucharu Świata w Lucernie (Szwajcaria) i na mistrzostwach świata w Chungju w Korei Południowej. Warto jeszcze dodać, że w mistrzowskiej osadzie wioślarskiej płynęła też zawodniczka o polskim imieniu i nazwisku – Kasia Gruchalla-Wesierska z Calgary, o której pochodzeniu nic jednak więcej nie wiadomo.

IDK 01.08.2021 / kg (KAI/RISU) / Tokio

Dodaj komentarz

Close Menu