Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele greckokatolickim 

Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele greckokatolickim 

15 lutego w Kościele greckokatolickim przypada święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Różnica wynika z faktu, że wierni tej wspólnoty posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim. Centralne uroczystości odbyły się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Byli na nich obecni przedstawiciele wszystkich zakonów greckokatolickich z okolic Przemyśla.

– W tym dniu abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej, sprawuje uroczystą mszę św. i prosi wszystkich wiernych o modlitwę za osoby konsekrowane. Modlimy się za zakonników, siostry zakonne i kolejne powołania. Wszystkie konsekrowane osoby otrzymują też uroczyste błogosławieństwo – informuje ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego.

Dodaje, że w Polsce funkcjonuje jeden zakon męski, to bazylianie. Liczy kilkunastu zakonników w kilku klasztorach. – Kościół greckokatolicki w Polsce nie jest zbyt liczny i jesteśmy mocno rozproszeni. Księża i zakonnicy bazylianie pracują i posługują w Warszawie, Węgorzewie, Kętrzynie i Przemyślu. Pełnią oni posługę duszpasterską, pracują w parafiach i katechizują – zaznacza ks. mitrat Stepan.

W Kościele greckokatolickim są także zgromadzenia żeńskie. W Polsce posługują trzy: żeńska gałąź Zakonu św. Bazylego (Bazylianki), Siostry św. Józefa Oblubieńca NMP (Jozafitki) i Siostry Służebnice Niepokalanej Panny Maryi (Służebniczki). – Ten ostatni jest najliczniejszy, mamy około 50 sióstr służebniczek. Siostry swoim życiem świadczą o wierze w Chrystusa i pracują na rzecz wiernych Kościoła greckokatolickiego, ale nie tylko. Ich zadaniem jest pomaganie w parafiach i katechizacja. Warto podkreślić, że w Przemyślu prężnie działa Ekumeniczny Dom Pomocy Społecznej prowadzony właśnie przez Służebniczki – podkreśla ks. mitrat Stepan. Siostry mają ok. siedemdziesięciu podopiecznych i są to osoby różnych wyznań.

 

IDK 15.02.2020 / BP KEP / Warszawa

Dodaj komentarz

Close Menu