Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Dzień żałobny w Kościele greckokatolickim w intencji ofiar Rewolucji Godności na Ukrainie 

„Chcemy ogarnąć modlitwą ofiary Niebiańskiej Sotni” – informuje ks. mitrat Bogdan Stepan, wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego. Podkreślił, że 20 lutego abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski odprawi Liturgię Świętą i nabożeństwo żałobne (Panachydę) w Soborze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu za ofiary kijowskiego Majdanu.

„Najwięcej osób zgromadzonych na Majdanie w Kijowie zginęło 20 lutego 2014 roku. Wśród ponad stu ofiar Rewolucji Godności, oprócz Ukraińców znaleźli się Białorusini, Gruzini i Ormianie” – zaznaczył ks. Stepan. Dodał, że: „20 lutego nie tylko w Przemyślu, ale również w całej archidiecezji tradycyjnie będą odbywały się modlitwy w cerkwiach za ofiary Rewolucji Godności na Ukrainie”.

Dzień Bohaterów Niebieskiej Sotni jest obchodzony co roku 20 lutego na podstawie dekretu prezydenta Ukrainy z 11 lutego 2015 r. „O uczczeniu czynu uczestników Rewolucji Godności i uwiecznienia pamięci Bohaterów Niebieskiej Sotni”. Intencją prezydenta było uszanowanie męczeństwa wszystkich uczestników tzw. Rewolucji Godności, oraz uczczenie pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli w obronie wolności i godności Ukraińców.

 

IDK 19.02.2020 / Ks. BS/BP KEP / Przemyśl

Dodaj komentarz

Close Menu