Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

BOŻE NARODZENIE NA UKRAINIE TEŻ 25 GRUDNIA?

BOŻE NARODZENIE NA UKRAINIE TEŻ 25 GRUDNIA?

Kościoły wschodnie na Ukrainie obchodziły we wtorek Boże Narodzenie. Są wśród nich grekokatolicy oraz prawosławni, czyli łącznie blisko 80 proc. chrześcijan tego kraju. 7 stycznia jest tutaj dniem wolnym od pracy, podobnie jak 25 grudnia. Jednak w ostatnich latach co raz mocniej słyszy się w społeczeństwie ukraińskim głosy, aby Boże Narodzenie świętować razem z chrześcijanami świata zachodniego, czyli 25 grudnia.

Niewątpliwie powiązane jest to z trwającą od pięciu lat wojną, jaka toczy się na ukraińsko-rosyjskim pograniczu. Dla wielu Ukraińców, przejście Kościołów tradycji wschodniej na kalendarz gregoriański, będzie wyrazem ukierunkowania Ukrainy ku Europie i odejścia od tradycji moskiewskiej. Zdaniem greckokatolickich teologów data grudniowa jest zgodna z wielowiekową tradycją ksiąg liturgicznych tego Kościoła, a termin styczniowy wynika jedynie z przywiązania do świeckiego kalendarza juliańskiego.

W wielu miastach, zwłaszcza zachodniej Ukrainy, co raz więcej osób obchodzi Boże Narodzenie zarówno w grudniu jak i w styczniu. Od kiedy trzy lata temu uznano dzień 25 grudnia za wolny od pracy, ta tendencja jeszcze bardziej wzrosła. Sporo Ukraińców mieszkających poza granicami swojego kraju, przyjeżdża w rodzinne strony właśnie na święta grudniowe. Istnieje także wiele rodzin mieszanych. Wówczas do stołu wigilijnego zasiada się dwa razy.

IDK 07.01.2020 / Mariusz Krawiec/vaticannews.va / Kijów

Dodaj komentarz

Close Menu