Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Abp Popowicz zachęca do adoracji krzyża w domach 

Abp Popowicz zachęca do adoracji krzyża w domach 

Dzisiaj musimy wziąć i prosić ukrzyżowanego, aby zlitował się nad nami. Mniej oglądać telewizji, ale oczy zwrócić na Chrystusa – powiedział w archikatedrze greckokatolickiej w Przemyślu abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego. Przypadająca dzisiaj w Kościele greckokatolickim III Niedziela Wielkiego Postu, obchodzona jest jako Niedziela Pokłonu Krzyżowi.

Na początku homilii abp Popowicz odniósł się do obchodzonego dzisiaj święta. – Chcemy zwrócić nasze oczy na święty krzyż, aby przypomnieć sobie, jaki jest cel Wielkiego Postu i na nowo odkryć znaczenie śmierci Chrystusa – mówił. Duchowny zauważył, że tegoroczny Wielki Post jest szczególny na całym świecie, ze względu na wszystko, czego obecnie doświadczamy. Stwierdził, że separacja ludzi i niepewność jutra są trudne, ale jednocześnie stały się wielkim doświadczeniem wiary, „w którym nie jesteśmy sami, bo jest z nami Chrystus rozpięty na drzewie krzyża”. Kaznodzieja zachęcał wiernych, aby codziennie, czy to w świątyniach, czy w domach, zwracali swoje oczy do ukrzyżowanego Chrystusa i prosili Go o miłosierdzie i litość, „aby z miłością spojrzał na swoje stworzenia i dotknął swoją łaską każdego z nas”. Abp Popowicz zwrócił uwagę na ustawiony na środku świątyni krzyż. Zachęcał, aby wierni zdjęli w swoich domach krzyż ze ściany lub wyjęli z zakamarków, jeśli jest gdzieś schowany, starli z niego kurz i ustawili w widocznym miejscu, aby przypominał zwycięstwo Chrystusa. – Dzisiaj musimy wziąć i prosić ukrzyżowanego, aby zlitował się nad nami. Mniej oglądać telewizji, ale oczy zwrócić na Chrystusa, wyciszyć się od zgiełku tego świata i posłuchać Chrystusa – wskazywał. Hierarcha zachęcał wiernych, aby jednoczyli się w modlitwie za pomocą mediów. Dzisiejsza Święta Liturgia – podobnie jak tydzień temu – transmitowana była w rozgłośni archidiecezji przemyskiej obrządku rzymskokatolickiego Radiu Fara i telewizji internetowej Twoja TV.

Przypadająca dziś III Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele greckokatolickim jako Niedziela Pokłonu Krzyżowi (Chrestopoklinna). W tym dniu wierni oddają w cerkwiach cześć krzyżowi Chrystusa. Zwyczajowo w czasie Liturgii wierni klękając, całują krzyż. Dzisiaj – ze względu na epidemię – cześć krzyżowi oddawano przez uklęknięcie i głęboki pokłon do ziemi. Adoracja jest przypomnieniem zbawczej śmierci Jezusa, który ofiarował samego siebie z miłości do człowieka i chce każdego do siebie przyciągnąć. W połowie Wielkiego Postu ma stanowić także umocnienie w trudzie pokuty, który zakończy się radosnym świętowaniem, podobnie jak męka Chrystusa została zwieńczona zmartwychwstaniem i odkupieniem.

Źródło:

IDK 22.03.2020 / pab / Przemyśl

Dodaj komentarz

Close Menu