Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

ABP POPOWICZ: ISTOTĄ ŚWIĄT JEST PRZYJĘCIE PANA JEZUSA DO SWOJEGO ŻYCIA

ABP POPOWICZ: ISTOTĄ ŚWIĄT JEST PRZYJĘCIE PANA JEZUSA DO SWOJEGO ŻYCIA

– Istotą świąt jest przyjęcie Pana Jezusa do swojego życia – mówił abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego z okazji Bożego Narodzenia obchodzonego w tym obrządku 7 stycznia. Chrześcijanie wschodni w liturgii posługują się kalendarzem juliańskim.

– Istotą tych świąt jest przyjęcie Pana Jezusa do swojego życia – otwarcie, tak jak zrobili prości ludzie w Betlejem, a jednocześnie uciekanie od zamknięcia, które było charakterystyczne dla Heroda – powiedział hierarcha KAI. Zaznaczył, że wigilia, wieczerza, kolędy, odwiedziny i inne zwyczaje są otoczką, ale meritum jest otwarcie na Pana Boga i spojrzenie na każdego człowieka, jak na Dzieciątko Jezus. – Jezus jest emigrantem, szuka pomocy u innych. Tak samo i my często mamy okazję pomóc tym, którzy do nas przychodzą, są emigrantami – stwierdził. – Jeżeli wierzymy w Jezusa Chrystusa, przyjmujemy Go do swojego życia jako Zbawiciela, co musi budzić pozytywną odpowiedź w naszym życiu – dodał. Abp Popowicz przyznał, że jest zachwycony listem papieża Franciszka „Admirabile signum” o znaczeniu żłóbka, choć na ogół w cerkwiach nie ustawia się szopek. Zamiast nich w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. – Ale w miejsce żłóbka, o którym pisze Ojciec Święty możemy postawić słowo „ikona” i w pełni ono oddaje znaczenie tego znaku. Z radością przyjęliśmy prostotę nauczania o znaczeniu świąt Bożego Narodzenia – powiedział.

Święta Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim trwają trzy dni. Pierwszego wspomina się przyjścia Jezusa na świat. W drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy, a w trzecim św. Szczepana pierwszego męczennika i diakona. Zazwyczaj pierwszy dzień świętowany jest w gronie najbliższej rodziny, a dwa kolejne to czas spotkań i odwiedzin kolędowych.

IDK 07.01.2020 / pab / Przemyśl

Dodaj komentarz

Close Menu