Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Zakończyła się wizyta ad limina Apostolorum trzeciej grupy biskupów z Polski

Zakończyła się wizyta ad limina Apostolorum trzeciej grupy biskupów z Polski

Dziękując Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II, mamy pewność w wierze, że w tajemnicy świętych obcowania uprasza on nam łaskę wierności i nam błogosławi – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w Bazylice św. Pawła za Murami w liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka, 22 października. Msza Święta zakończyła wizytę ad limina apostolorum trzeciej grupy polskich biskupów.

 Metropolita częstochowski w homilii wygłoszonej w Bazylice św. Pawła za Murami dziękował Bogu za ewangeliczne świadectwo pontyfikatu św. Jana Pawła II a także za świadectwo Jego poprzedników na Stolicy Piotrowej:  św. Jana XXIII, Pawła VI, Sługi Bożego Jana Pawła I; a także za bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Dziękujemy Bogu za ich pokorne i prorocze świadectwo miłości do Chrystusa i Jego Kościoła” – powtórzył za Ojcem Świętym Franciszkiem. Przypomniał też, że już dzień po wyborze, 17 października 1978 roku, Jan Paweł II mówił o wierności swoich poprzedników, od których wziął imiona.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii św. Jana, ukazującej spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z Jego uczniami i Jego pytanie do św. Piotra o miłość, podkreślił, że  to wydarzenie dotyczy nie tylko sprawy jedności , ale jest egzaminem z „miłości większej”  do Zbawiciela.  Abp Depo podkreślił, że trzykrotne wyznanie św. Piotra miłości do Chrystusa, po wcześniejszym zaparciu się Go, „stanie się nowym etapem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też baranki i owce Chrystusowej owczarni”.

Jako wiernego świadka Chrystusowej miłości, przywołał Metropolita Częstochowski postać kard. Stefana Wyszyńskiego. Przytoczył też jego słowa  wypowiedziane 25 września 1961 roku, „jako słowa dzisiaj obnażające prawdę o nas”: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, w których prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie przyzwyczajeni do kłamstwa pomyślą, a może i to jest kłamstwem. I zamiast wierzyć temu, co naprawdę jest prawdą zdolną ich ratować, opuszczą ręce i powiedzą: Tyle kłamstw już było, a więc zapewne i to jest kłamstwem […] Nieprawda wobec Boga i zasad moralnych chrześcijaństwa rzutuje na życie rodzinne, społeczne, na obowiązki gospodarcze i życie całego narodu”…

Читати дальше: episkopat.pl

фото: episkopat.pl

Dodaj komentarz

Close Menu