Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

WYRÓŻNIENIE dla wystawy pt. „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka”

WYRÓŻNIENIE dla wystawy pt. „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka”

Zakończyła się dziesiąta edycja konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Roku, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Zachodniopomorski.

Najważniejszym celem konkursu jest wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie w 2019 roku w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej.

Wyróżnienie w kategorii „Działalność Wystawiennicza” otrzymało jako jedno z dwóch wyróżnień w tej kategorii m. in. Muzeum Ziemi Wałeckiej za wystawę pt.: „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka”, której autorką była Marlena Jakubczyk. Otrzymała wyróżnienie za oryginalną formę prezentacji unikatowego zbioru strojów ukraińskich.

Wystawa prezentowała bogactwo ukraińskiego stroju ludowego. Wydarzenie zorganizowane w ramach obchodów 60-lecia Parafii Greckokatolickiej w Wałczu. Zaprezentowane na wystawie ukraińskie stroje ludowe zebrał przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk. Eksponaty zbieram, bo jest ich coraz mniej, chcę je ocalić od zapomnienia. Blisko czterdzieści lat temu w Bobolicach od pracownicy składu z makulaturą dostałem w prezencie dwie koszule. W tamtych czasach odzież i inne rzeczy można było wymienić na papier toaletowy. Długo u mnie wisiały, aż w końcu zrozumiałem, że tych rzeczy trzeba zebrać jak najwięcej. Kolekcja stale się powiększa. Ukraińcy są dumni ze swojej wyszywanki, ze swoich koszul. Są dzięki temu rozpoznawalni. Koszule były szyte na różne okazje dla konkretnej osoby, dlatego nie można by było nosić tych, które można tu obejrzeć, żeby nie powtórzyć losu tych ludzi. Najstarsza koszula w kolekcji pochodzi z roku 1890 roku. Są koszule codzienne i świąteczne, wszystkie bardzo ważne dla tych, którzy je nosili. Kiedy będziecie je oglądać, zamyślcie się nad losami tych osób, które je nosiły i których już nie ma…

Gratuluję Pani Marlenie Jakubczyk i Muzeum Ziemi Wałeckiej.

ks. Arkadiusz Trochanowski

Źródło: grekokatolicywalcz.pl

Dodaj komentarz

Close Menu