Każdego roku bp Włodzimierz Juszczak OSBM zwraca się do kapłanów w dniu ich święta ze specjalnym listem pasterskim. W tym roku w liście Władyka wskazał, iż Święte Triduum powinno być przede wszystkim czasem modlitwy i duchowej refleksji nad wiarą, nad tajemnicą kapłańskiego powołania, nad wiernością Bogu i Kościołowi oraz wiernością kapłańskim zobowiązaniom podjętym w dniu święceń.

Biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej przypomniał, że „najbliższe dni poprowadzą nas razem z Chrystusem w drodze na Kalwarię, by tam stanąć pod Jego krzyżem. Będziemy też przy grobie naszego Zbawiciela, aby zaświadczyć o Jego zmartwychwstaniu trzeciego dnia. Później wrócimy do zwykłego porządku liturgicznego i duszpasterskiego”.

W dalszych rozważaniach Władyka wskazał na potrzebę modlitwy w życiu kapłańskim. „Modlitwa w naszym kapłańskim życiu powinna być intensywna i żarliwa, głównie wtedy, gdy sami przeżywamy różne problemy oraz gdy dotyczą one naszych bliskich i wiernych powierzonych nam dekretem biskupa” – powiedział.

Biskup podziękował także za dotychczasową posługę wszystkim kapłanom. „W dniu kapłańskiego święta pragnę wszystkim Wam, drodzy Ojcowie, podziękować za posługę duszpasterską i modlitewne wspieranie wiernych. Posługa kapłańska wymaga nie tylko wypełniania codziennych przepisanych obowiązków, ale także stałej gotowości do odpowiadania na potrzeby i prośby wiernych. Prawdziwe kapłańskie poświęcenie w posłudze duszpasterskiej jest wielkim i nieustannym wysiłkiem. Nie dałoby się go wytrzymać, gdyby nie nasza wiara i gdyby nasze kapłańskie życie nie było życiem modlitwy” – powiedział do kapłanów.

Na zakończenie listu biskup Włodzimierz złożył życzenia duchownym. „Życzę Wam wszystkim, Drodzy Ojcowie, aby nikt z nas nigdy nie stracił wiary, świadomości otrzymania cennego daru, jakim jest kapłaństwo, oraz głębokiego życia modlitewnego. Te dary muszą być oparciem dla naszego kapłańskiego powołania. Możemy wytrwać tylko wtedy, gdy w naszych trudnościach każdego dnia będziemy szukać umocnienia w modlitewnym zjednoczeniu z Bogiem. Również nasz obowiązek doprowadzenia naszych parafian do życia wiecznego w Bogu spełnimy tylko wtedy, gdy będziemy o nich pamiętać w naszych modlitwach bez przerwy. Wtedy modlitwa wróci także do nas, bo nasi parafianie w swoich modlitwach powierzą nas Bogu” – przekonywał bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

Po Liturgii we wrocławskim soborze odbyło się obmycie nóg dwunastu kapłanom. Obrzędu dokonał biskup eparchii.

Ks. Mateusz Demeniuk

Fot. ks. Paweł Dobrzański