Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

WE WROCŁAWSKIEJ KATEDRZE ODBYŁO SIĘ PIERWSZE W TYM ROKU WIELKIE JORDAŃSKIE POŚWIĘCENIE WODY

WE WROCŁAWSKIEJ KATEDRZE ODBYŁO SIĘ PIERWSZE W TYM ROKU WIELKIE JORDAŃSKIE POŚWIĘCENIE WODY

W środę, 18 stycznia, w Wigilię Objawienia Pańskiego (Jordan), we wrocławskiej greckokatolickiej katedrze władyka Włodzimierz R. Juszczak przewodniczył Boskiej Liturgii św. Bazylego Wielkiego z Weczirnią. Na zakończenie Boskiej Liturgii odbyło się pierwsze w tym roku Wielkie Jordańskie poświęcenie wody. Wraz z Eparchą Wrocławsko-Koszalińskim przy ołtarzu koncelebrowali: ks. Andrzej Michaliszyn – proboszcz greckokatolickiej parafii katedralnej we Wrocławiu, ks. Paweł Dobrzański – ekonom eparchialny i proboszcz parafii greckokatolickiej w Oławie, ks. Yevhen Sukhyy – kanclerz Kurii biskupiej i proboszcz parafii greckokatolickiej we Wrocławiu przy ul. Borowskiej, oraz ks. Roman Zakharchyshyn – wikariusz parafii katedralnej we Wrocławiu.

Tradycyjnie, pierwsze Wielkie Jordańskie poświęcenie wody, które sprawowane jest w Wigilię Objawienia Pańskiego, odbywa się wewnątrz greckokatolickiego we Wrocławiu. Od prawie już dwudziestu lat, w sam dzień Objawienia Pańskiego (Jordanu), Wielkie Jordańskie poświęcenie wody odbywa się we Wrocławiu nad Odrą, gdzie wierni udają się procesyjnie. W ubiegłych dwóch latach, ze względu na pandemię Covid-19, Jordańskie poświęcenie wody musiało znów powrócić do wnętrza świątyni. Rok 2023 jest powrotem do poprzedniej tradycji.

W sam dzień Objawienia Pańskiego (Jordan), w czwartek 19 stycznia, o godz. 10.00, władyka Włodzimierz będzie przewodniczył Boskiej Liturgii w greckokatolickim wrocławskim eparchialnym soborze, przy Placu Nankiera 15. Po zakończeniu Boskiej Liturgii, około godz. 11.15, z katedry wyruszy procesja w kierunku Wrocławskiego Jordanu – Odry. Wielkie Jordańskie poświęcenie wody odbędzie się w tym roku na Wyspie Daliowej, po lewej stronie, tuż za Mostem Piaskowym. Tradycyjnie, w uroczystościach będą także uczestniczyć duchowni Kościoła Rzymskokatolickiego oraz z Kościoła Luterańsko-Ewangelickiego.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 19 stycznia, w dzień Objawienia Pańskiego według kalendarza juliańskiego, do wspólnej modlitwy nad brzegiem Odry – Wrocławskiego Jordanu.

Redakcja

Foto: Nina Zakharchyshyn

Dodaj komentarz

Close Menu