Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

W dniach 4-7 lipca odbyły się rekolekcje dla rodzin księży eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

W dniach 4-7 lipca odbyły się rekolekcje dla rodzin księży eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Od 2013 roku ( z dwuletnią przerwą przez pandemię ) corocznie odbywają sie rekolekcje dla rodzin księży naszej eparchii. Wcześniej odbywały się pod nazwą – dla żon kapłanów, lecz ze względu na obecność całych rodzin została zmieniona formuła spotkań rekolekcyjnych.

Zawsze był to czas wypełniony modlitwą, spotkaniem z Żywym Słowem oraz naukami rekolekcjonisty i dyskusjami-pracą w grupach.

Po pandemicznej przerwie spotkaliśmy się teraz w Międzywodziu w ośrodku rekolekcyjnym Księży Salwatorianów. Przyjechało nas z całej diecezji 7 małżeństw wraz z dziećmi.  Podobnie jak przez poprzednie lata w Białym Borze tak i obecnie – trafiliśmy znów do okrągłego domu rekolekcyjnego- to przywołało wśród obecnych wspomnienia wcześniejszych spotkań rekolekcyjnych.

Spotkanie formacyjne zaczęliśmy późnym popołudniem w poniedziałek od Boskiej Liturgii , na której pierwszą naukę rekolekcyjną wygłosił ks. dr Rusłąn Marciszak, przez kolejne dni biblijnym rozważaniem na Eucharystii dzielili się – ks. Stefan Prychożdenko oraz ks. Michał Plets.  We wtorek zaczęliśmy również warsztaty formacyjne , których tematyką były głównie relacje rodzinne, a przede wszystkim obraz taty w rodzinie- jako przewodnika i lidera. Warsztaty te prowadziło małżeństwo z lwowskiego centrum pomocy rodzinie przy kurii we Lwowie. Pan Maksymilian Bondarenko wraz z żoną Olgą.  Mają oni kilkunastoletnie doświadczenie terapii rodzinnych, prowadzili spotkania dla małżeństw kapłanów w Ukrainie oraz forum tato.net, które ma na celu pokazanie na nowo wartości ojcostwa. Warszaty były bardzo ciekawe, nie zważając na płynący czas-  budującym dyskusjom nie było końca.

Rekolekcje były tez czasem wspólnej modlitwy, gromadziliśmy sie na niej trzy razy w ciągu dnia, zaczynaliśmy od boskiej Liturgii, w południe wspólny Czs Szósty z Liturgii Godzin oraz wieczorna modlitwa całej naszej wspólnoty.

Dzięki nadmorskiemu położeniu ośrodka rekolekcyjnego mieliśmy tez możliwość spędzenia czasu nad morzem oraz obejrzenia na klifach ( w Międzywodziu mają one wysokość nawet 90 m ) zachodów słońca . Stałym punktem naszych rekolekcji od początku ich trwania jest „czas taty” – gdzie cały dzień to właśnie tatusiowie mają pod opieką dzieci, a mamy mają w tym czasie dzień skupienia.  W tym roku dzieci spędziły ten dzień na wycieczce w mini-zoo.

Każde z rekolekcji są inne, wyjątkowe w swej formule, różne w interpretacji- lecz zawsze dają nam poczucie dużej rodziny- rodziny kapłanów naszej diecezji.

Spotkanie formacyjne zakończyło się śniadaniem 7 lipca.

Projekt ten został współfinansowany przez fundację Renovabis.

IM

Dodaj komentarz

Close Menu