Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Projekt Dach nad Głową trwa już ponad miesiąc

Projekt Dach nad Głową trwa już ponad miesiąc

Projekt Dach nad Głową trwa już ponad miesiąc. Jest to wspólna inicjatywa akademickiego środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, Caritas Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej oraz Fundacji Ptach.

Bardzo się cieszymy, że dołączyły do nas już 64 osoby oraz instytucje – 21 zadeklarowało wpłaty przez rok, 43 przez sześć miesięcy. Zadeklarowane kwoty wahają się od 5 do 2500 złotych. Eparchia Wrocławsko-Koszalińska ofiarowała opłatę mieszkań dla 3 rodzin na okres połowy roku.

Łącznie dysponujemy na najbliższe pół roku sumą 13 605 złotych. Każda deklaracja i regularna wpłata ma znaczenie! Serdecznie dziękujemy każdemu z Państwa za zaangażowanie, mamy też ogromną prośbę – zachęcajcie do włączenia się do projektu swoich znajomych.

Link do deklaracji wpłat:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfmFTzC03uvGOBU-XS65oN9WabZuk6_VjPyfWTLfVsaf7Petw/viewform

Dotychczas pomogliśmy 2 rodzinom (opis poniżej), już szukamy mieszkań dla kolejnych. Jeśli ktoś z Państwa wie o mieszkaniu na wynajem – prosimy o informację, znalezienie odpowiednich lokali to jedno z największych wyzwań.

Komu już pomogliśmy?

Od chwili powstania projektu Dach nad Głową dwie rodziny otrzymały wsparcie w postaci wynajętych mieszkań.

Rodzina z Kijowa pięciorgiem dzieci przeprowadziła się do 3 pokojowego mieszkania w Świebodzicach. Pan Serhij z ciężarną żoną Oleną i czworgiem dzieci uciekli przed wojną jak tylko zaczęły się ostrzały stolicy Ukrainy. Najmniejsza córeczka urodziła się już w Polsce. Dotychczas rodzina mieszkała w jednym pokoju w Jelczu Laskowicach, co powodowało ogromny dyskomfort zwłaszcza, że najstarsza córka ma orzeczenie o niepełnosprawności, a najmniejsza ma niecałe 5 miesięcy. Dzięki Darczyńcom projektu Dach nad Głową chłopcy  i dziewczynki mają swoje osobne pokoje. Rodzina zamieszkała w 3 pokojowym mieszkaniu (pow. 54 m2) w Świebodzicach. Wpłaciliśmy kaucję w wysokości 5000 zł.

Druga rodzina – rodzina malarzy. Pani Ludmyła z córką w wieku 13 lat i rodzicami (60 lat i 65 lat) z małej wsi pod Kijowem, niedaleko Buczy oraz ciocia Pani Ludmyły z Mariupola. Mieszkanie kobiety z Mariupola zostało zniszczone całkowicie. Rodzina spod Kijowa nie może wrócić jeszcze do domu ze względu na to, że tereny ich zamieszkania jeszcze nie są rozminowane, a mąż Pani Ludmyły walczy na wojnie. Rodzinie wynajęliśmy 2 pokoje w prywatnym budynku w Świebodzicach o łącznej pow. 60 m2. Koszt najmu – 2000 zł/miesiąc oraz opłaty eksploatacyjne na poziomie 500 zł. Wpłaciliśmy również kaucję w wysokości 2000 zł. Obecnie mama Pani Ludmyły czeka na rezonans magnetyczny ze względu na ranę ręki (odłamek pocisku uszkodził palce lewej ręki tej artystce).

Dla kogo szukamy kolejnych mieszkań?

Obecnie aktywnie poszukujemy 2 albo 3 pokojowego mieszkania dla 6 osobowej (czworo dzieci i rodzice) rodziny z Winnicy. Czekamy na informację odnośnie 4 starszych osób (65, 69, 73 i 82 lat, w tym jedna osoba niepełnosprawna), które mieszkają w piwnicy przy szkole w Głuszycach. Urząd Miasta ma podjąć decyzję o tym czy przyznać mieszkanie tym osobom. Jeśli odpowiedź będzie negatywna – zaopiekujemy się nimi.

Opiekujemy się również rodziną z Mikołajowa (kobieta z dzieciem, które ma niecałe 2 tygodnie oraz jej brat z żoną i z 3 miesięcznymi dzieckiem). Rodzina otrzymała mieszkanie od Urzędu Miasta, a Projekt Dach nad Głową pomógł rodzinie wyposażyć się w niezbędne artykuły dla małej pociechy  (dla celów tej pomocy nie wykorzystano środków Ofiarodawców, które są przeznaczone wyłącznie na podstawowy cel – wynajem mieszkań).

Dotychczas wszystkie rodziny zostały zgłoszone do nas poprzez pracowników Punktu Informacyjnego dla migrantów – WroMigrant.

Nasz projekt w mediach

Projekt Dach nad głową spotkał się z życzliwym przyjęciem przez media, pisali/mówili  o nas między innymi:

-> https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/uchodzcy-z-ukrainy-potrzebuja-pomocy-dolacz-do-dach-nad-glowa

-> https://www.radiorodzina.pl/2022/07/11/podaruj-dach-nad-glowa/

-> https://echo24.tv/dach-nad-glowa-dla-osob-pokrzywdzonych-wojna/

-> https://www.radiorodzina.pl/audycje/dach-nad-glowa-wazna-sprawa/ 

Zapraszamy na profile na FB oraz Instagramie:

https://www.facebook.com/ProjektDachNadGlowa

https://www.instagram.com/dachnadglowa2022/

Dodaj komentarz

Close Menu