Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU – OKRES 10-17.04.2022 R.

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA V NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU – OKRES 10-17.04.2022 R.

 1. Niedziela 10 kwietnia 2022 r. to V Niedziela Wielkiego Postu według kalendarza juliańskiego. Ton/Глас – 1, Ewangelia na Jutrzni – 9 (J 20, 19-31). W czasie Boskiej Liturgii czytania z niedzieli: Hbr 9, 11-14 i Mk 10, 32-45.
 2. Sobota, 16 kwietnia, przed Niedzielą Palmową, to Sobota Łazarza. Tego dnia, w czasie Boskiej Liturgii, czytana jest Ewangelia o wskrzeszeniu przez Chrystusa Łazarza (J 11, 1-45).
 3. Następna niedziela, 17 kwietnia, to według kalendarza juliańskiego będzie Niedziela Palmowa (Квітна Неділя). Tego dnia w świątyniach będą poświęcane palmy (вербова лоза).
 4. Święta Wielkanocne według kalendarza juliańskiego będą obchodzone w tym roku w niedzielę 24 kwietnia – tydzień po Świętach Wielkanocnych według kalendarza gregoriańskiego. W poniedziałek, 17 kwietnia, rozpocznie się według kalendarza juliańskiego Wielki Tydzień (Страсний тиждень).
 5. Począwszy od niedzieli 10 kwietnia, w każdą niedzielę, w Kaplicy zamkowej pw. św. Jadwigi Śląskiej (przy zamku), Plac Zamkowy 4 w Brzegu, o godz. 15.30, będzie sprawowana Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma dla wiernych obrządku greckokatolickiego.
 6. Począwszy od niedzieli 10 kwietnia, w każdą niedzielę, w dolnej kaplicy kościoła parafialnego pw. św. Barbary w Bytomiu (ul. Czarneckiego 3), o godz. 9.30, będzie sprawowana Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma dla wiernych obrządku greckokatolickiego.
 7. Począwszy od niedzieli 3 kwietnia, w każdą niedzielę, w Sanktuarium Matki Bożej z Loures, w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach, o godz. 12.30, jest sprawowana Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma dla wiernych obrządku greckokatolickiego (ul. Józefa Piłsudskiego 1, 41-707 Ruda Śląska).
 8. Od niedzieli 3 kwietnia, aż do końca czerwca br., niedzielna Boska Liturgia będzie transmitowana z katedry greckokatolickiej w Olsztynie. Bezpośrednia transmisja na antenie TVP Historia rozpoczyna się w każdą niedzielę o godz. 8.00.
 9. W Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej trwa akcja charytatywna: WIELKANOCNA PACZKA DLA UKRAINY. Celem tej akcji jest przygotowanie przez każdą rodzinę paczki z suchym prowiantem i artykułami pierwszej potrzeby i przekazanie jej osobom potrzebujących w Ukrainie. Paczki o wadze około 18 kilogramów można jeszcze przygotowywać i przekazywać za pośrednictwem swojej parafii do Wrocławia. Więcej informacji w tej sprawie znajduje się na naszej eparchialnej stronie internetowej: www.cerkiew.net.pl .
 10. W czasie Wielkiego Postu, dni od poniedziałku do piątku, są dniami aliturgicznymi, to znaczy, że w tych dniach nie jest sprawowana Boska Liturgia. Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma sprawowana jest tylko w soboty Wielkiego Postu a w niedziele – Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego. W środy i piątki sprawowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów.
 11. Zgodnie z obowiązującymi w Metropolii Przemysko-Warszawskiej normami, w czasie Wielkiego Postu wiernych Kościoła Greckokatolickiego obowiązuje następująca praktyka postna:
 • post ścisły (bez potraw mięsnych i nabiału) – w pierwszy dzień Wielkiego Postu i w Wielki Piątek,
 • wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w środy i piątki,
 • Cerkiew zachęca wiernych do wstrzemięźliwości od potraw mięsnych także w poniedziałki i przez cały I tydzień Wielkiego Postu, jak też przez cały okres Wielkiego Tygodnia,
 • w czasie Wielkiego Postu obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw i wesel.
 1. Władyka Włodzimierz zachęca wszystkich wiernych Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej do modlitwy i postu w intencji jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie oraz w intencji zwycięstwa gwarantującego trwały pokój Ukrainie. Władyka prosi też wszystkich kapłanów, osoby zakonne i wiernych świeckich o włączenie się w niesienie praktycznej pomocy, szczególnie o przyjęcie pod swój dach, obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny zmuszeni byli do pozostawienia swoich domów i ucieczki z Ojczyzny.
 2. Zgodnie z rozporządzeniem władyki Włodzimierza, we wszystkich parafiach Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej kontynuowane się zbiórki finansowe oraz zbiórki materialne na potrzeby Ukrainy oraz osób poszkodowanych w wyniku wojny. Swoje ofiary na ten cel można przekazać również bezpośrednio na konto bankowe CARITAS Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948.
 3. W czwartek, 14 kwietnia, o godzinie 7.30, na antenie TVP1, emisja kolejnego odcinka magazynu greckokatolickiego PEŁNIA WIARY. Powtórki w sobotę i niedzielę na regionalnych kanałach TVP3.

Od stycznia 2022 r., magazyn greckokatolicki PEŁNIA WIARY, ukazuje się na antenie TVP1, dwa razy w miesiącu, w drugi i czwarty czwartek miesiąca. Początek emisji o godz. 7.30 rano.

Poprzednie odcinki magazynu PEŁNIA WIARY można oglądać za pośrednictwem strony eparchialnej: www.cerkiew.net.pl.

 1. Za pośrednictwem kamery on-line, do której dostęp jest możliwy na stronie internetowej Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej: www.cerkiew.net.pl – można wirtualnie brać udział we wszystkich nabożeństwach odprawianych w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu. Adres do kamery:

Dodaj komentarz

Close Menu