Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ ORAZ TYDZIEŃ PASCHY: OKRES 24.04 – 1.05.2022 R.

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ WIELKANOCNĄ ORAZ TYDZIEŃ PASCHY: OKRES 24.04 – 1.05.2022 R.

 1. Niedziela 24 kwietnia 2022 r. to według kalendarza juliańskiego Niedziela Wielkanocna / PASCHA. W czasie Boskiej Liturgii czytania z Niedzieli Wielkanocnej: Dz 1, 1-8 i J 1, 1-17. W Niedzielę Wielkanocną kapłani poświęcają ARTOS, chleb, który będzie rozdawany wiernym w Niedzielę Antypaschy – o. św. Tomaszu.
 2. W Wielką Sobotę, a także w Niedzielę Wielkanocną, w cerkwiach są poświęcane pokarmy, którymi dzielimy się i spożywamy w czasie śniadania wielkanocnego.
 3. Porządek liturgiczny w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego (Pascha):

WIELKANOC (24.04.2022 R.):

– Nadgrobne z przeniesieniem Płaszczanicy na ołtarz,

– Procesja oraz Jutrznia Paschalna,

– Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma,

– Święcenie pokarmów,

– Weczirnia Paschalna.

PONIEDZIAŁEK I WTOREK WIELKANOCNY:

– Jutrznia Paschalna,

– Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma,

– Weczirnia Paschalna.

 1. W Tygodniu Paschalnym nie obowiązuje post – ZAHALNYCIA.
 2. W Tygodniu Paschalnym, szczególnie w Sobotę Paschy, na cmentarzach odbywa się modlitwa za zmarłych. Zmarłym zanoszona jest radosna nowina o Zmartwychwstaniu Pańskim.
 3. W Niedzielę Paschalną, po Pontyfikalnej (Archijerejskiej) Liturgii odprawianej o godz. 7.00 we Wrocławskim Soborze, w Auli Ossolineum odbędzie się wspólne śniadanie Wielkanocne dla osób przybyłych z Ukrainy oraz dla miejscowych wiernych. Wstęp za okazaniem karnetu.
 4. W czwartek 28 kwietnia minie 75 lat od początku akcji Wisła. Zapraszamy do modlitwy za ofiary tej akcji a także za wszystkich, którzy zmarli daleko od swojej rodzinnej ziemi.
 5. W czwartek, 28 kwietnia, o godzinie 7.30, na antenie TVP1, emisja kolejnego odcinka magazynu greckokatolickiego PEŁNIA WIARY. Powtórki w sobotę i niedzielę na regionalnych kanałach TVP3.

Od stycznia 2022 r., magazyn greckokatolicki PEŁNIA WIARY, ukazuje się na antenie TVP1 dwa razy w miesiącu – w drugi i ostatni czwartek miesiąca. Początek emisji o godz. 7.30 rano. Poprzednie odcinki magazynu PEŁNIA WIARY można oglądać za pośrednictwem strony eparchialnej: www.cerkiew.net.pl – https://www.cerkiew.net.pl/zycie-eparchii/pierwszego-odcinek-magazynu-greckokatolickiego-tvp-pelnia-wiary/ .

 1. Tradycyjnie, taca z następnej niedzieli, jako I niedzieli miesiąca, przeznaczona będzie na potrzeby utrzymania Kurii i struktur eparchialnych. Swoje ofiary na ten cel można przekazać również bezpośrednio na konto bankowe Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 51 1020 5242 0000 2702 0115 8062
 2. W ramach akcji WIELKANOCNA PACZKA DLA UKRAINY, zorganizowanej przez CARITAS Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej, w różne regiony Ukrainy, wysłanych zostało już kilka transportów z paczkami żywnościowymi i artykułami pierwszej potrzeby. Paczki zostały przygotowane przez poszczególne rodziny z naszych parafii. W akcję włączyli się również pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego. Więcej informacji o przebiegu tej akcji pojawia się na stronie internetowej www.cerkiew.net.pl a także na Facebook Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej https://www.facebook.com/eparchia.wroc/ .
 3. Władyka Włodzimierz nadal zachęca wszystkich wiernych Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej do modlitwy w intencji jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie oraz w intencji zwycięstwa gwarantującego trwały pokój. Władyka prosi też wszystkich kapłanów, osoby zakonne i wiernych świeckich o włączenie się w niesienie praktycznej pomocy, szczególnie o przyjęcie pod swój dach, obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny zmuszeni byli do pozostawienia swoich domów i ucieczki z Ojczyzny.
 4. Swoje ofiary na potrzeby Ukrainy oraz osób poszkodowanych w wyniku wojny można przekazywać bezpośrednio na konto bankowe CARITAS Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948.
 5. Od niedzieli 3 kwietnia, aż do końca czerwca br., niedzielna Boska Liturgia jest transmitowana z katedry greckokatolickiej w Olsztynie, albo z konkatedry w Gdańsku. Bezpośrednia transmisja na antenie TVP Historia rozpoczyna się w każdą niedzielę o godz. 8.00 rano.
 6. Za pośrednictwem kamery on-line, do której dostęp jest możliwy na stronie internetowej Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej: www.cerkiew.net.pl – można wirtualnie brać udział we wszystkich nabożeństwach, także w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, odprawianych w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu. Adres do kamery:

Dodaj komentarz

Close Menu