Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ SEROPUSTNĄ – OKRES 6-13.03.2022 R.

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ SEROPUSTNĄ – OKRES 6-13.03.2022 R.

 1. Niedziela, 6 marca 2022 r., to Niedziela Seropustna. Ton/Глас – 4, Ewangelia na Jutrzni – 4 (Łk 24, 1-12). W czasie Boskiej Liturgii czytania z niedzieli: Rz 13, 11 – 14, 4 i Mt 6, 14-21. Na zakończenie dzisiejszej Boskiej Liturgii odbywa się obrzęd tzw. wzajemnego przebaczenia win.
 2. W niedzielę Seropustną, we wszystkich cerkwiach greckokatolickich w Polsce, czytany jest List Biskupów Metropolii Przemysko-Warszawskiej na początek Wielkiego Postu.
 3. Następna niedziela, 13 marca, to I Niedziela Wielkiego Postu. Wielki Post, według kalendarza juliańskiego, rozpocznie się w tym roku jutro, to jest w poniedziałek, 7 marca.
 4. W czasie Wielkiego Postu, dni od poniedziałku do piątku, są dniami aliturgicznymi, to znaczy, że w tych dniach nie jest sprawowana Boska Liturgia. Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma sprawowana jest tylko w soboty Wielkiego Postu a w niedziele – Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego. W środy i piątki sprawowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów.
 5. W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu sprawowany jest Wielki Kanon św. Andrzeja z Krety z pokłonami.
 6. Zgodnie z obowiązującymi w Metropolii Przemysko-Warszawskiej normami, w czasie Wielkiego Postu wiernych Kościoła greckokatolickiego obowiązuje następująca praktyka postna:
 • – post ścisły (bez potraw mięsnych i nabiału) – w pierwszy dzień Wielkiego Postu i w Wielki Piątek,
 • – wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w środy i piątki,
 • – Cerkiew zachęca wiernych do wstrzemięźliwości od potraw mięsnych także w poniedziałki i przez cały I tydzień Wielkiego Postu, jak też przez cały okres Wielkiego Tygodnia,
 • – w czasie Wielkiego Postu obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw i wesel.
 1. Szczególnie w I dzień Wielkiego Postu powinniśmy się modlić i pościć w intencji zakończenia wojny i pokoju w Ukrainie, która już drugi tydzień walczy z wojskami rosyjskiego agresora.
 2. Zgodnie z rozporządzeniem władyki Włodzimierza, we wszystkich parafiach eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej odbywają się zbiórki finansowe oraz zbiórki materialne na potrzeby Ukrainy oraz osób poszkodowanych w wyniku wojny. Swoje ofiary na ten cel można przekazać również bezpośrednio na konto bankowe CARITAS Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948.
 3. W Niedzielę Seropustną, 6 marca, w konkatedralnym soborze eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej w Koszalinie, władyka Włodzimierz będzie przewodniczył Boskiej Liturgii w intencji zakończenia wojny i pokoju na Ukrainie.
 4. Tradycyjnie, taca z dzisiejszej niedzieli, jako I niedzieli miesiąca, przeznaczona jest na potrzeby utrzymania Kurii i struktur eparchialnych. Swoje ofiary na ten cel można przekazać również bezpośrednio na konto bankowe Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 51 1020 5242 0000 2702 0115 8062 .
 5.  W czwartek, 10 marca, o godzinie 7.30, na antenie TVP1, emisja kolejnego odcinka magazynu greckokatolickiego PEŁNIA WIARY. Powtórki w sobotę i niedzielę na regionalnych kanałach TVP3. Poprzednie odcinki magazynu PEŁNIA WIARY można oglądać za pośrednictwem strony eparchialnej: www.cerkiew.net.pl –   https://www.cerkiew.net.pl/zycie-eparchii/pierwszego-odcinek-magazynu-greckokatolickiego-tvp-pelnia-wiary/  . Od stycznia 2022 r., magazyn greckokatolicki PEŁNIA WIARY, ukazuje się na antenie TVP1, dwa razy w miesiącu, w drugi i ostatni czwartek miesiąca. Początek emisji o godz. 7.30 rano. Powtórki, w soboty i niedziele, na regionalnych kanałach TVP3.
 1. Za pośrednictwem kamery on-line, do której dostęp jest możliwy na stronie internetowej Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej: www.cerkiew.net.pl – można wirtualnie brać udział we wszystkich nabożeństwach odprawianych w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu. Adres do kamery:

https://www.cerkiew.net.pl/kamera-w-katedrze-we-wroclawiu/

 1. W poniedziałek 7 marca, godz. 18.00, w Ewangelicko-augsburskim Kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 27 – nabożeństwo ekumeniczne w intencji zakończenia wojny i pokoju w Ukrainie.

Dodaj komentarz

Close Menu