Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU – OKRES 20-27.03.2022 R.

OGÓLNE OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA II NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU – OKRES 20-27.03.2022 R.

 1. Niedziela 20 marca 2022 r. to II Niedziela Wielkiego Postu według kalendarza juliańskiego. Ton/Глас – 6, Ewangelia na Jutrzni – 6 (Łk 24, 36 – 53). W czasie Boskiej Liturgii czytania z niedzieli: Hbr 1, 10 – 2,3 i Mk 2, 1 – 12.
 2. Następna niedziela, 27 marca, to III Niedziela Wielkiego Postu. Trzecia niedziela Wielkiego Postu określana jest mianem Niedzieli Pokłonu Krzyżowi – Chrestopokłonnej.
 3. W piątek 25 marca, Ojciec Święty Franciszek dokona modlitewnego Aktu Poświęcenia Rosji oraz Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty prosi, aby tego dnia, 25 marca, we wszystkich katedrach i kościołach, o godz. 17:00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
 4. W najbliższą sobotę, 26 marca 2022 r., o godz. 17:00, w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu (pl. bpa Nankiera 15, Wrocław) odbędzie się dobroczynny koncert dla wsparcia Ukrainy w wykonaniu Męskiego Chóru „ŻURAWLI” – ŻURAWIE, reprezentacyjnego chóru Związku Ukraińców w Polsce. Na dobroczynny koncert ukraińskiej muzyki chóralnej we Wrocławiu, dla wsparcia Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem, zapraszają Związek Ukraińców w Polsce, Ukraiński Chór Męski „Żurawli”, Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego oraz greckokatolicka Parafia katedralna we Wrocławiu.
 5. Sobota 26 marca, przed III Niedzielą Wielkiego Postu, jest dniem modlitw za zmarłych. Tego dnia w cerkwiach odprawiane są Panachydy – modlitwy za zmarłych, ze wspominaniem ich imion.
 6. W czasie Wielkiego Postu, dni od poniedziałku do piątku, są dniami aliturgicznymi, to znaczy, że w tych dniach nie jest sprawowana Boska Liturgia. Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma sprawowana jest tylko w soboty Wielkiego Postu a w niedziele – Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego. W środy i piątki sprawowana jest Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów.
 7. Zgodnie z obowiązującymi w Metropolii Przemysko-Warszawskiej normami, w czasie Wielkiego Postu wiernych Kościoła Greckokatolickiego obowiązuje następująca praktyka postna:
 • post ścisły (bez potraw mięsnych i nabiału) – w pierwszy dzień Wielkiego Postu i w Wielki Piątek,
 • wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w środy i piątki,
 • Cerkiew zachęca wiernych do wstrzemięźliwości od potraw mięsnych także w poniedziałki i przez cały I tydzień Wielkiego Postu, jak też przez cały okres Wielkiego Tygodnia,
 • w czasie Wielkiego Postu obowiązuje zakaz urządzania hucznych zabaw i wesel.
 1. Władyka Włodzimierz zachęca wszystkich wiernych Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej do modlitwy i postu w intencji jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie oraz w intencji zwycięstwa gwarantującego trwały pokój Ukrainie. Władyka prosi też wszystkich kapłanów, osoby zakonne i wiernych świeckich o włączenie się w niesienie praktycznej pomocy, szczególnie o przyjęcie pod swój dach obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny zmuszeni byli do pozostawienia swoich domów i ucieczki z Ojczyzny.
 2. Zgodnie z rozporządzeniem władyki Włodzimierza, we wszystkich parafiach Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej kontynuowane się zbiórki finansowe oraz zbiórki materialne na potrzeby Ukrainy oraz osób poszkodowanych w wyniku wojny. Swoje ofiary na ten cel można przekazać również bezpośrednio na konto bankowe CARITAS Diecezji Wrocławsko-Koszalińskiej: 43 1020 5242 0000 2202 0117 7948.

10 Od stycznia 2022 r., magazyn greckokatolicki PEŁNIA WIARY, ukazuje się na antenie TVP1, dwa razy w miesiącu, w drugi i czwarty czwartek miesiąca. Siedemnasty odcinek w czwartek, 24 marca o godz. 7.30. Powtórki w soboty i niedziele na regionalnych kanałach TVP3.

Poprzednie odcinki magazynu PEŁNIA WIARY można oglądać za pośrednictwem strony eparchialnej:

www.cerkiew.net.pl – https://www.cerkiew.net.pl/zycie-eparchii/pierwszego-odcinek-magazynu-greckokatolickiego-tvp-pelnia-wiary/ .

 1. Za pośrednictwem kamery on-line, do której dostęp jest możliwy na stronie internetowej Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej: www.cerkiew.net.pl – można wirtualnie brać udział we wszystkich nabożeństwach odprawianych w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu. Adres do kamery:

Dodaj komentarz

Close Menu