Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze

Odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze

W greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Białym Borze odbyły się coroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Pontyfikalnej Boskiej Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej, koncelebrował bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz powstałej w 2020 roku eparchii olsztyńsko-gdańskiej oraz przedstawiciele  duchowieństwa z całej metropolii Kościoła greckokatolickiego w Polsce. 
Homilię podczas uroczystości wygłosił bp Arkadiusz Trochanowski. Głównym tematem było wychowanie ludzi młodych do odpowiedzialności za Kościół oraz wolność człowieka. „Współczesny człowiek uważa, że wolność bez Boga jest najlepszą drogą. Ale wolność bez wartości prowadzi do upadku. Tylko życie z Bogiem uczy prawdziwej wolności” – zaznaczył ordynariusz olsztyńsko-gdański.
Biskup Włodzimierz podziękował wszystkim pielgrzymom, którzy z różnych parafii metropolii przemysko-warszawskiej przybyli na uroczystości. „Jeszcze wczoraj nie wiedzieliśmy, ilu będzie pielgrzymów. Zastanawialiśmy się z ks. proboszczem, czy plac przed cerkwią nie będzie pusty. Cieszę się, że zapełniliście ten przycerkiewny plac. Za to dziękujemy Panu Bogu. Dziękuję Wam, drodzy pielgrzymi, że przybyliście do Białego Boru na odpust, że nie obawialiście się ani covidu, ani chłodu, ani ewentualnego deszczu; że nie wzięliście sobie do serca tego, że wspólna pielgrzymka diecezjalna nie odbyła się w ubiegłym roku, a miała jedynie lokalny charakter. Dziękuję, że jesteście!”. Bp Juszczak zachęcił także wszystkich przybyłych, by kultywować tradycję pielgrzymek do Białego Boru: „Niech nasz odpust pozostanie świętem nie tylko naszej eparchii wrocławsko-koszalińskiej, ale miejscem spotkania grekokatolików z całej naszej metropolii”.
Cerkiew białoborska posiada od 2007 roku status Sanktuarium Maryjnego. Jest to szczególne miejsce dla grekokatolików w Polsce. Uroczystości w Białym Borze były kolejną okazją do złożenia dziękczynienia Bogu za jubileusz 25-lecia eparchii wrocławsko-gdańskiej (obecnie wrocławsko-koszalińskiej), na terytorium której znajduje się sanktuarium w Białym Borze.
Telewizyjna relacja z uroczystości zostanie wyemitowana w środę, 22 września, o godz. 12.55 na kanale TVP 1.
omd
foto: Petro Yavorskyy

Dodaj komentarz

Close Menu