Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Odbyło się XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży z udziałem księży i młodych liderów naszej eparchii

Odbyło się XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży z udziałem księży i młodych liderów naszej eparchii

W sobotę 28 listopada odbyło się Ogólnopolskie  XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. 

Tegoroczne Forum miało formę inną niż zwykle, było skromniejsze,  bardziej informacyjno-robocze, uczestnicy forum spotkali sie online .

Przez kilka godzin wysłuchali wykładów, przeprowadzili prace w grupach  oraz dyskutowali na tematy związane z duszpasterstwem młodzieży. Naszą diecezję reprezentowali ks. dr Rusłan Marciszak, ks Paweł Berezka oraz liderzy młodzieżowi – Anna-Maria Bunzyło ze Szprotawy, Paulina Prychożdenko z Bytowa , Ksenia Kavetska i Liliana Jaworska z Wrocławia.  

O Forum tak napisali jego uczestnicy:

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży w czasie pandemii. Czy wiecie, czym jest KFDM? Jest platformą spotkania osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży (duchownych i świeckich) w poszczególnych diecezjach, ruchach, stowarzyszeniach i wspólnotach. Jest czasem refleksji, modlitwy i namysłu, o tym, jak lepiej służyć młodym. A czy wiecie, gdzie i kiedy odbyło się pierwsze KFDM? Tak, w Siedlcach w lutym 2000 r. Niech Bóg błogosławi temu dziełu. Niech Bóg błogosławi młodym.

Bp Grzegorz Suchodolski

Podczas dzisiejszego Forum Duszpasterstwa Młodzieży ponad sześćdziesiąt osób z różnych zakątków Polski wymieniało się doświadczeniami i refleksjami na temat rozwoju duchowego w czasach pandemii, przygotowań do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży oraz spotkań Taize, a także możliwości i potrzeb współczesnego Kościoła. Osobiście byłam pod ogromnym wrażeniem entuzjazmu, radości i zaangażowania w rozwój kościelnej wspólnoty, jakie dzisiaj zobaczyłam. Mimo niezwykle trudnych warunków, w jakich przyszło nam się obecnie odnaleźć, wierzę, że wspólnymi siłami, właśnie dzięki takiemu dialogowi, uda nam się nie tylko przetrwać kryzys, ale i wzmocnić wspólnotę.

Paulina Prychożdenko z Bytowa

Jednym z najważnjejszych na ten czas aspektów w naszych wspólnotach jest wsparcie. Pomimo wielu spotkań online, wciąż istnieje silne pragnienie modlenia się razem na żywo. Podczas konferencji, my – katolicka młodzież, jak i księża, mieliśmy okazję podzielić sie wspólnymi przemyśleniami, doświadczeniem i obserwacjami na temat funkcjonowania w naszych diecezjalnych środowiskach. Jak się spotykamy i czy w ogóle spotkania modlitewne się odbywają? Jak dojść do młodzieży, która odchodzi od Kościoła? Jam możemy się przygotować do ŚDM i zrozumieć, że to nie jest tylko „fajny event”? Jakiej pomocy każdy z nas potrzebuje, by działać? Młodzież chce usłyszeć świadectwa innych młodych ludzi, duchowieństwo oczekuje współpracy; wzajemnie, jedni drugim, powinniśmy dawać duchowne, ludzkie, pokrzepiające „- Dasz radę!”

Anna-Maria Bunzylo ze Szprotawy

Завдяки сьогоднішньому форум „Duszpasterstwa Młodzieży” ми змогли ближче ознайомитися з іншими католицькими згромадженнями. Це зібрання дало нам можливість усвідомити важливість того підґрунтя, яке закладає церква для сучасної молоді. Як відомо, для того, аби щось мало продовження потрібно до цього долучати нове покоління. І цим поколінням є ми. Хочемо щиро подякувати організаторам за запрошення та цікаву зустріч.  

Oksana Kavetska z Wrocławia

Bardzo dziekuję młodym naszej diecezji za zaangazowanie i uczestnictwo. Nasza obecność na takich ogólnopolskich przedsięwzięciach daje nam odczuć, że stanowimy jeden Kościół, towarzyszy nam jeden cel i bieje w nas jedno serce.

ks. dr Rusłan Marciszak

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu