Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Kościoły wschodnie rozpoczynają dziś Wielki Post 

Kościoły wschodnie rozpoczynają dziś Wielki Post 

Dziś (15 marca), czyli aż trzy i pół tygodnia po łacinnikach, Kościoły wschodnie – prawosławny i greckokatolicki – rozpoczynają Wielki Post. Różnica wynika ze sposobu wyznaczania Wielkanocy, którą chrześcijanie wschodni będą świętować 2 maja – aż cztery tygodnie później niż łacinnicy.

Różnica w dacie świętowania wynika z dwóch powodów. Chrześcijanie wschodni korzystają z kalendarza juliańskiego, a zachodni z gregoriańskiego. Ponadto obowiązuje inny sposób wyznaczania daty Wielkanocy. We wszystkich Kościołach wypada ona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale chrześcijanie wschodni dodają do tego warunek, że święto Zmartwychwstania nie może wypaść wcześniej, niż Pascha żydowska. Dlatego zdarza się, że Wielkanoc przypada w tę samą niedzielę, a bywa, że różnica wynosi nawet pięć tygodni.

Wielki Post rozpoczyna tzw. Czysty Poniedziałek. W tym dniu oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. W odróżnieniu od liturgii zachodniej nie ma obrzędu posypania głów popiołem. W czasie pierwszego tygodnia Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia oraz w środy i piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. W parafiach prowadzone są rekolekcje i misje wielkopostne, a wierni powinni przystąpić do sakramentów pokuty i Eucharystii.

Na co dzień nie odprawia się Mszy św., tylko inne nabożeństwa. W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, w czasie której udzielana jest komunia św. Eucharystia sprawowana jest tylko w soboty i niedziele. Druga, trzecia i czwarta sobota Wielkiego Postu są dniami szczególnej modlitwy za zmarłych, a w trzecią niedzielę przypada Niedziela Pokłonu Krzyżowi Świętemu.

IDK 15.03.2021/ pab

Dodaj komentarz

Close Menu