Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

AMBASADOR ANDRIJ DESZCZYCIA LAUREATEM TEGOROCZNEJ NAGRODY IM. JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

AMBASADOR ANDRIJ DESZCZYCIA LAUREATEM TEGOROCZNEJ NAGRODY IM. JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, która od dwudziestu laty wręczana jest 4 czerwca we Wrocławiu, został Andrij Deszczycia, ukraiński politolog i dyplomata, od roku 2014 do 2022 – ambasador Ukrainy w Polsce; w latach 2008–2012 ambasador Ukrainy w Finlandii i Islandii.

W uroczystościach wręczenia nagrody, które miały miejsce w niedzielę wieczorem 4 czerwca, na dziedzińcu Wrocławskiego Ossolineum,  uczestniczył między innymi władyka Włodzimierz, eparcha Wrocławsko-Koszaliński. Dzień wcześniej, w sobotę 3 czerwca, w Zamku Wojnowice, władyka uczestniczył również w spotkaniu dyskusyjnym z Andrijem Deszczycią, którego organizatorem było Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. W poniedziałek 5 czerwca, w Sali Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego, odbył się dodatkowo panel dyskusyjny „Ukraina i Europa – wspólna przyszłość po zakończeniu wojny”, którego głównymi uczestnikami byli Andrij Deszczycia, tegoroczny laureat Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, oraz były Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Nagroda została ustanowiona w 2004 roku przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Kolegium Nagrody przyznaje ją osobom oraz instytucjom, które wniosły znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

W roku 2016 laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego został władyka Borys Gudziak, greckokatolicki arcybiskup i metropolita Filadelfijski. W poprzednich latach laureatami Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego byli między innymi: Tadeusz Mazowiecki (2004), George H. W. Bush (2005), Stanisław Szuszkiewicz (2006), Jean-Marie Lustiger (2007), Václav Havel (2009), Zbigniew Brzeziński  (2014), Henryk Gulbiowicz (2017), Szewach Weiss (2018), Joachim Gauck (2019).

Były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia jest drugim Ukraińcem, po władyce Borysie Gudziaku, który otrzymał tę prestiżową nagrodę.

Redakcja

Zobacz: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/nagroda-jana-nowaka-jezioranskiego-2023/

Dodaj komentarz

Close Menu