Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Dzień Migranta – wycieczka dla młodzieży parafii Stargard

Dzień Migranta – wycieczka dla młodzieży parafii Stargard

Od 2019 r. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W tym roku ten dzień był obchodzony 24 wrzesnia. Z tej okazji w całej Polsce wraz ze współpraca z Caritas sa organizowane rózne przedsięwzięcia, pikniki czy konferencje poswięcone migracji i migrantom. W naszej Cerkwi przede wszystkim ten dzień jest poświęcony Uchodzcom z Ukrainy.

W stargardzkiej parafii z tej okazji zorganizowano wyjazd ukraińskiej młodzieży na jednodniowa wycieczkę.

Uczestnikami byli uczniowie punktu międzyszkolnego religii greckokatolickiej szkół ponadpodstawowych w Stargardzie. Ponad 40 uczniów szkół średnich z naszego miasta pojechało tego dnia na wyspę Wolin.

W programie wycieczki znalazły sie zwiedzanie miasta Wolin i  Wioski Wikingów.

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie to miejsce bardzo wyjątkowe i niezwykle klimatyczne.  Na wyspie Ostrów, znajdującej się na cieśninie Dziwnej, przy samym Wolinie, niezwykle realnie zrekonstruowano wczesnośredniowieczną osadę, która stanęła naprzeciwko historycznej lokalizacji wielkiego miasta, jakim 1000 lat temu był Wolin.

Po sytym wolińskim obiedzie pojechalismy do miasta Międzyzdroje, tam po krótkim zwiedzaniu kurortu młodzież miała parę chwil dla siebie. W drodze powrotnej zajechaliśmy nad  Jezioro Szmaragdowe. Młodzież jest nadzieją naszej Cerkwi , cieszy wiec bardzo fakt, że tak ochoczo uczęszczają na katechizację.  W Stargardzie  w lekcjach religii greckokatolickiej uczestniczy około 120 dzieci i młodzieży.

Całość projektu została sfinansowana przez Caritas Diecezji Szczecińsko-Kołobrzeskiej.

Następna część projektu to wycieczka statkiem po Odrze, już w najbliższy piątek dla 120 osób ze Stargardu.

Ks dr Rusłan Marciszak

Dodaj komentarz

Close Menu