Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski i pożegnanie Nuncjusza Apostolskiego

Zebranie Konferencji Episkopatu Polski i pożegnanie Nuncjusza Apostolskiego

W poniedziałek 13 marca, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozpoczęło się 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem dwudniowego zebrania biskupów jest etap kontynentalny Synodu o synodalności.

Pierwszy dzień obrad zakończył się Mszą św. z okazji 10-lecia pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. Uroczystej Eucharystii, o godz. 18.00, z udziałem Episkopatu Polski, przewodniczył Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, który kończy posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. W swoim słowie abp Homilię wygłosił metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Abp Salvatore Pennacchio zwrócił się także do obecnych hierarchów, zapraszając ich do odwiedzin w Rzymie.

W zebraniu KEP udział biorą również biskupi greckokatoliccy z Polski – Władyka Włodzimierz (Juszczak), biskup eparchialny wrocławsko-koszaliński oraz Władyka Arkadiusz (Trochanowski), biskup eparchialny olsztyńsko-gdański. Podczas spotkania po Liturgii biskupi podziękowali Nuncjuszowi za jego posługę także dla Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. W czasie posługi abpa Salvatore Pennacchio w Polsce, jako Nuncjusza Apostolskiego, była utworzona nowa eparchia ze stolicą w Olsztynie. W roku 2020 był też podniesiony do godności biskupiej ks. Arkadiusz Trochanowski, jako pierwszy biskup olsztyńsko-gdański.

Zebranie Plenarne potrwa do wtorku 14 marca. Po jego zakończeniu, o godz. 14.30, zaplanowano konferencję prasową dla mediów.

Dodaj komentarz

Close Menu