Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Пресконференція про візит ad limina Apostolorum за участю наших Владик

Пресконференція про візит ad limina Apostolorum за участю наших Владик

Фрагмент статті episkopat.pl про візит ad limina Apostolorum Владик УГКЦ в Польщі:

„O tym, co wizyta ad limina wnosi do Kościoła greckokatolickiego w Polsce, mówili bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej, i abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.

Bp Juszczak przyznał, że spotkaniem z Ojcem Świętym Franciszkiem było spotkaniem dyskusyjnym, wspólnotowym. „Dla nas, biskupów greckokatolickich z Polski, ta wizyta jest szczególną, bo odbywamy ją w grupie trzech biskupów po zmianie administracyjnej ogłoszonej 25 listopada 2020 roku, a więc po utworzeniu trzeciej eparchii w Olsztynie” – dodał.

„Pokazuje to, że Kościół katolicki w Polsce to również Kościół wschodni katolicki, który ma swoją metropolię, którą tworzą trzy eparchie, trzy diecezje. Ta reprezentacja była zauważona również u Ojca Świętego” – powiedział bp Juszczak.

Z kolei abp Popowicz podkreślił, że w każdej dykasterii głos przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego był zauważalny. Przyznał, że biskupi greckokatoliccy mówili o problemach Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Pierwszym z nich są problemy współczesnej rodziny, następnie problemy współczesnego kapłana.

Abp Popowicz przyznał, że „na dzień dzisiejszy największym problemem jest duszpasterstwo emigrantów, którzy przyjeżdżają z Ukrainy i musimy do nich wychodzić i staramy się ich ogarnąć”.”

Фото, джерело: episkopat.pl

Dodaj komentarz

Close Menu