Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Ukraina: wojska rosyjskie uszkodziły 59 miejsc kultu religijnego
rhdr

Ukraina: wojska rosyjskie uszkodziły 59 miejsc kultu religijnego

W czasie rozpętanej przez Rosję 24 lutego wojny na Ukrainie wojska agresora zniszczyły w tym kraju co najmniej 59 kościołów, cerkwi i innych obiektów kultu religijnego w przynajmniej 8 obwodach – oznajmiła 25 marca służba prasowa Ministerstwa Kultury Ukrainy i Polityki Informacyjnej Ukrainy, które m.in. zajmuje się sprawami wyznaniowymi.

Chodzi o obwody: kijowski, doniecki, żytomierski, zaporoski, ługański, sumski, charkowski i czernihowski. Większość zniszczonych bądź uszkodzonych świątyń to cerkwie prawosławne, ale są tam również meczety, synagogi, kościoły protestanckie, a także religijne placówki oświatowe i ważne budynki administracyjne wspólnot wyznaniowych. Na stronie Ministerstwa zamieszczono interaktywną mapę, na której można znaleźć wszystkie poszkodowane obiekty.

Według danych resortu jako pierwsze ucierpiały cerkiew i szkoła niedzielna w Łysyczańsku w obwodzie ługańskim, a następnie dwie cerkwie w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim. Później kolejne dni przynosiły i nadal przynoszą nowe doniesienia o uszkodzonych bądź całkowicie zniszczonych budynkach sakralnych. Jako jedna z ostatnich w wyniku ostrzału 24 bm. ucierpiała cerkiew Ikony Matki Bożej „Radość Wszystkich Stroskanych” na terenie miasteczka lekarskiego w Sewerodoniecku – dużym mieście we wschodniej Ukrainie. Wskutek ostrzału został uszkodzony i częściowo się zawalił dach, a także poważnie zniszczono część ołtarzową i runęła część ściany.

„Podczas gdy kremlowscy propagandziści cynicznie maskują swoje dążenia imperialne zapewnieniami o «ochronie wiary prawosławnej» na Ukrainie, agresywne ataki wojska rosyjskiego niszczą cerkwie i inne miejsca kultu religijnego” – napisano na stronie internetowej Ministerstwa Kultury. Według internetowej bazy danych, uszkodzone zostały 42 budynki sakralne Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego oraz po pięć świątyń Prawosławnego Kościoła Ukrainy i wyznań protestanckich, po trzy obiekty muzułmańskie i żydowskie oraz gmach katolickiej kurii biskupiej w Charkowie (1 marca). Za szczególny paradoks można uznać zbombardowanie 12 marca przez lotnictwo rosyjskie Ławry Świętogórskiej w obwodzie donieckim, znanej ze swojej promoskiewskiej i antyukraińskiej postawy, na której terenie w przeszłości ukrywali się separatyści rosyjscy, walczący z władzami ukraińskimi w tzw. Donieckiej Republice Ludowej.

Władze ukraińskie apelują do obywateli o przekazywanie im danych, zwłaszcza popartych zdjęciami, o wszelkich atakach i uszkodzeniach budynków kultowych oraz o rejestrowanie na stronach Ministerstwa dokumentacji rosyjskich zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, jak również przeciw obiektów dziedzictwa kulturalnego. Można je przeysłać na adres: https://culturecrimes.mkip.gov.ua.

kg, ts (KAI/RISU) / Kijów

Dodaj komentarz

Close Menu