Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Biskupi o Synodzie i wojnie w Ukrainie (komunikat po obradach)

Biskupi o Synodzie i wojnie w Ukrainie (komunikat po obradach)

Przebieg procesu synodalnego oraz pomoc ofiarom wojny w Ukrainie były głównymi tematami 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 października br. w Kamieniu Śląskim.

Zebranie Plenarne odbyło się w miejscu urodzenia św. Jacka, patrona diecezji opolskiej, co związane było z obchodami 50-lecia jej utworzenia.

Głównym tematem Zebrania był trwający Synod o synodalności, a gościem specjalnym – kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów. W swoim wystąpieniu odniósł się do etapu diecezjalnego Synodu i wskazał główne kierunki dalszych prac synodalnych. Zaznaczył, że synodalność może skutecznie wesprzeć posługę biskupów w diecezjach.

Biskupi podkreślili znaczenie synodalności w Kościele. „Wskazali na potrzebę rozeznania tego, co jest z Bożego Ducha w syntezach diecezjalnych i syntezie krajowej” – czytamy w komunikacie. „Potrzeba zwłaszcza praktyki synodalności na poziomie relacji międzyludzkich: słuchania, dialogu, szczerości i przejrzystości” – napisali.

Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie, biskupi zwrócili uwagę, że można ulec pokusie „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom i ofiarom konfliktu. „Apelują zatem o dalsze zaangażowanie na ich rzecz w parafiach i pomoc w ich społecznej adaptacji do polskich warunków” – podaje komunikat. „Po raz kolejny pasterze przypominają, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, bo wszyscy mają tę samą godność osobową i wartość w oczach Boga” – czytamy.

Odnosząc się do rosnącego zjawiska pielgrzymowania, biskupi zauważyli, że obliguje ono kościelnych organizatorów pielgrzymek do profesjonalnego podejścia w ich organizacji. „Program pielgrzymek musi zawsze gwarantować głębokie duchowe przeżycie wiary, a ułatwienia i uproszczenia w ich organizacji nigdy nie mogą wpływać na obniżenie bezpieczeństwa pielgrzymów” – napisali w komunikacie.

Biskupi zachęcili również młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, a także w spotkaniach organizowanych w diecezjach.

Zaapelowali także, aby nie zapominać o ubogich w naszych parafialnych wspólnotach. „Przypomina nam o tym Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w niedzielę 13 listopada. Nową formą ubóstwa staje się m.in. ubóstwo energetyczne, na które winniśmy odpowiadać pomocą w ramach naszych możliwości” – czytamy w komunikacie.

BP KEP

Dodaj komentarz

Close Menu