Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Abp Szewczuk: po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy  

Abp Szewczuk: po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy  

– Wierzymy, że tak jak po nocy przychodzi dzień, po śmierci zmartwychwstanie, tak też po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy – powiedział w dzisiejszym przesłaniu wideo arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

Po nocy bombardowań abp Szewczuk z pogodną, ale zmęczoną twarzą dodaje otuchy swoim rodakom na wojnie, ogłaszając, że księża będą wszędzie odprawiać liturgię w piwnicach i schronach przeciwlotniczych, prosząc wiernych o przystępowanie do spowiedzi i udział w Boskiej Liturgii.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki udostępnił jako schron podziemia katedry Zmartwychwstania Pańskiego. W przesłaniu abp Szewczuk przypomniał, że „po śmierci przychodzi Zmartwychwstanie, które dziś wszyscy świętujemy z radością”, a zatem „w dzisiejszą niedzielę będziemy świętować Chrystusa Zmartwychwstałego, obecnego wśród nas, obecnego na Ukrainie”.

Przypomniał, że nawet jeśli mieszkańcy Kijowa nie będą mogli pójść do cerkwi z powodu godziny policyjnej, to „Kościół przyjdzie do nich: nasi kapłani zejdą do piwnic, zejdą do schronów przeciwlotniczych i tam będą sprawować Boskie Liturgie”. – Kościół jest ze swoim ludem. Kościół Chrystusowy niesie eucharystycznego Zbawiciela tym, którzy przeżywają krytyczne chwile w swoim życiu, którzy potrzebują siły i nadziei w Zmartwychwstanie – powiedział arcybiskup.

Tych, którzy mogą pójść do cerkwi prosi o obecność, przystępowanie do spowiedzi i komunii św., ofiarowanie Mszy św. za tych, którzy nie mogą w niej uczestniczyć, za żołnierzy, ponieważ „nasze życie jest dziś w ich rękach”, ale także za tych, którzy „są zranieni, zepchnięci na margines, za tych, którzy stali się uchodźcami z powodu krwawej wojny na Ukrainie”.

Abp Szewczuk podziękował tym, którzy bronią Ukrainy, zwłaszcza instytucjom publicznym, które wykazały się solidnością. Podziękował żołnierzom, ale także „pracownikom Narodowej Służby Ratunkowej Ukrainy, którzy dziś uwalniają spod gruzów rannych; naszym lekarzom, którzy przez całą tę noc ratowali setki ofiar; naszym strażakom, którzy ugasili setki pożarów na całej Ukrainie”, a także „wszystkim tym, którzy dziś, każdy na swój sposób, pracują na rzecz zwycięstwa Ukrainy”.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zwrócił się także do biskupów greckokatolickich na całym świecie – w Australii, Argentynie, Brazylii, Ameryce Północnej i Europie Zachodniej – którzy „promują wielką solidarność krajów, w których żyją, z naszym narodem ukraińskim”. Podziękował też „wszystkim tym, którzy dzisiaj starają się uczciwie powiedzieć światu prawdę o Ukrainie, którzy zbierają pomoc humanitarną, zbierają leki, albo po prostu modlą się o zwycięstwo Ukrainy”.

– Wierzymy, że tak jak po nocy przychodzi dzień, po śmierci zmartwychwstanie, tak też po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy. A ten nowy dzień przybliża nam wszystkim to zwycięstwo w sposób nieubłagany i ciągły – powiedział arcybiskup. – Pozwólcie, że z tego miejsca, ze świętych wzgórz Kijowa, z naszej stolicy, udzielę wam tego radosnego, niedzielnego błogosławieństwa Bożego. Niech Bóg wam błogosławi! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – zakończył zwierzchnik UKGK.

Pełny tekst przesłania…

st (KAI) / Kijów

Dodaj komentarz

Close Menu