Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

List Biskupów Greckokatolickich do Przewodniczącego KEP

List Biskupów Greckokatolickich do Przewodniczącego KEP

Warszawa, 2022-03-14

 

Ks. Abp Stanisław GĄDECKI

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Ekscelencjo,

Na ręce Księdza Arcybiskupa, pragniemy złożyć szczere podziękowanie dla wszystkich biskupów w Polsce za nieocenioną pomoc, jaką Kościół Katolicki nadaje uchodźcom wojennym, szczególnie kobietom i dzieciom, z ogarniętej wojną Ukrainy.

24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w innej rzeczywistości, życie milionów Ukraińców legło w gruzach, rozpoczęła się prawdziwa gehenna narodu, którego jedynym pragnieniem było żyć w spokoju na swojej ziemi i w swojej ojczyźnie.

Co prawda, świat przestrzegał nas przed tą wielką katastrofą, ale tak naprawdę każdy z nas wierzył w duchu, że do tego najgorszego nie dojdzie.  Były apele Ojca Świętego i licznych Episkopatów, w tym Polskiego o zachowanie pokoju, za co niezmiernie dziękujemy.

Również z chwilą wybuchu wojny, nadal rozbrzmiewały liczne głosy o przerwanie tej bezsensownej tragedii milionów niewinnych ludzi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni dla ks. Arcybiskupa Przewodniczącego KEP za wystosowanie osobistego listu do Głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego –   Patriarchy Moskwy, z prośbą o interwencję u władz Rosji w celu przerwania tej nieopisanej tragedii. Jaka była odpowiedź Patriarchy Godunowa, wszyscy wiemy!

Widząc codzienne obrazy wojny z Ukrainy w tym zniszczone domy, szkoły, szpitale i miliony uciekinierów szukających schronienia w bezpiecznym miejscu, możemy konstatować, iż wojna Rosji przeciwko Ukrainie, jest czymś haniebnym i godnym potępienia oraz nosi znamiona zaplanowanego ludobójstwa.

W tym smutnym czasie dla Ukrainy, Polska otworzyła swoje serce dla wszystkich potrzebujących pomocy.  W tym miejscu, pragniemy bardzo serdecznie podziękować dla wszystkich księży Biskupów, za modlitwę na rzecz przywrócenia pokoju w Ukrainie, za pomoc uchodźcom wojennym, którzy w Polsce szukają schronienia. Mamy świadomość, jak wielka rzesza bezbronnych kobiet i dzieci, znalazła schronienie w domach rekolekcyjnych, plebaniach, domach zakonnych i innych ośrodkach prowadzonych przez kościelne osoby prawne.

Szczególnie dziękujemy dla Caritas Polska i jej Dyrektora, który z pierwszym dniem wojny, wraz z Caritas poszczególnych diecezji, szczególnie tych przygranicznych, niesie pierwszą pomoc dla jej ofiar.

Wierzymy głęboko, iż w niedługim czasie nastanie czas pokoju i czas leczenia ran, jakie po sobie pozostawia ta niesprawiedliwa i okrutna wojna Rosji przeciwko Ukrainie.

Ale już dzisiaj musimy otoczyć wszelaką opieką, w tym duchową tych, którzy u nas znaleźli schronienie i dach nad głową. Dlatego też, w tym miejscu, wraz z naszym podziękowaniem, prosimy o pomoc w dalszym udostępnianiu swoich świątyń dla tych, który u nas będą szukali słów wsparcia i modlitwy.

Eminencje, Ekscelencje, drodzy bracia w biskupstwie, cały świat widzi ogrom Waszego dobra i wsparcia dla braci i sióstr w tym dzieci, których otaczacie opieką i niesiecie im pocieszenie, widzi to również nasz Pan Jezus Chrystus, którego niegodnymi sługami jesteśmy.

 

Z wyrazami najszczerszych podziękowań,

 

+ Eugeniusz Popowicz

Arcybiskup Metropolita Przemysko-Warszawski

+ Włodzimierz Juszczak

Biskup Wrocławsko-Koszaliński

+ Arkadiusz Trochanowski

Biskup Olsztyńsko-Gdański

foto: BP KEP

Dodaj komentarz

Close Menu