Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Wschodni patriarchowie u papieża: wierni pośród prześladowań 

Ojciec Święty Franciszek przyjął 7 lutego na audiencji sześciu patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, którzy przedstawili mu coraz trudniejszą sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Kard. Louis Sako, zwierzchnik Kościoła chaldejskiego, rozmawiał z papieżem m.in. o szansach na jego podróż do Iraku. – Papież jest gotowy przybyć do nas, ale teraz nie pozwala na to niespokojna sytuacja. Być może będzie to możliwe pod koniec tego roku” – powiedział w Radiu Watykańskim chaldejski patriarcha Babilonii. Oświadczył, że „było to bardzo przyjacielskie spotkanie, a zarazem bardzo wzruszające”. Goście przedstawili Franciszkowi sytuację w swoich krajach i mówili o swych Kościołach i ich stosunkach z Kurią Rzymską. Według kardynała współpraca ta nie zawsze układa się dobrze albo działa zbyt wolno.

– Papież wziął to sobie do serca. Stwierdził, że on też jest patriarchą i wie, co czujemy. Przyznał, że o niektórych rzeczach nie wiedział, ale jest gotów nas wysłuchać i nam pomóc– mówił dalej patriarcha chaldejski. – Ja powiedziałem Framciszkowi, że dużo cierpimy, jesteśmy prześladowani, ale pozostajemy wierni Kościołowi i Ewangelii. Z tego też względu jesteśmy darem dla całego Kościoła powszechnego – zakończył kard. Sako.

Oprócz niego w spotkaniu wzięli udział następujący patriarchowie: koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak, maronicki kard. Bechara Butros Rai, melchicki Youssef Absi, ormiański Krikor Bedros XX Gabrojan i syryjski Ignace Youssif III Younan.

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-02/bliski-wschod-patriarchowie-papiez-audiencja-sako.html

IDK 07.02.2020 / Krzysztof Bronk, kg (KAI/ Watykan

Dodaj komentarz

Close Menu