Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Ukraina: w Kijowie uczczono pamięć „Niebiańskiej Sotni” 

Ukraina: w Kijowie uczczono pamięć „Niebiańskiej Sotni” 

Nabożeństwem za zmarłych (panachydą) uczczono 20 lutego w Kijowie Bohaterów Niebiańskiej Sotni – śmiertelnych ofiar protestów na stołecznym Majdanie Niepodległości w 2014 roku. Na uroczystość tę przybyło kilkaset osób, którzy przed Krzyżem Niebiańskiej Sotni pomodlili się, na kolanach, za poległych, a następnie złożyli kwiaty ku ich czci.

Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni jest obchodzony co roku 20 lutego na podstawie dekretu prezydenta z 11 lutego 2015 „O uczczeniu czynu uczestników Rewolucji Godności i uwiecznieniu pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni”. Właśnie 20 lutego 2014, w toku starć między uczestnikami wspomnianej Rewolucji Godności, a oddziałami bojowymi ówczesnego rządu zginęło najwięcej osób. Nazajutrz prasa rządowa uznała formalnie za ofiary zabitych demonstrantów. W tymże dniu na Majdanie uroczyście pożegnano poległych, których w przemówieniach żałobnych zaczęto nazywać „Niebiańską Sotnią”, a podczas pogrzebu odśpiewano żałobną pieśń „Płyne kacza…” (Płyną kaczki), która obecnie jest narodowym Requiem ukraińskim.

Pierwsi zabici, których nazwiska weszły w skład Sotni, padli 22 stycznia 2014, byli to Serhij Nihojan i Mychajło Żyznewśkyj. Tegoż dnia w lesie pod Kijowem znaleziono ciało innego aktywisty z Majdanu – Jurija Werbyćkogo ze śladami tortur. Do 18 lutego doliczono się już 9 zabitych, a do 20 tegoż miesiąca na Majdanie i w jego okolicach poległa największa liczba ludzi – 78, po tym dniu – dalszych 20. Wszyscy oni znaleźli się na pomniku-memoriale bojowników o niezależność Ukrainy i tym samym w gronie Niebiańskiej Sotni.

105 członkom tego grona przyznano pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy, a trzej cudzoziemcy: obywatel Białorusi Mychajło Żyznewśkyj (Michaił Żyznieuski) oraz dwaj Gruzini Zurab Churcija i Dawid Kipiani otrzymali pośmiertnie ordery Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

 

IDK 21.02.2020 / kg (KAI/RISU) / Kijów

Dodaj komentarz

Close Menu