Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Ukraina: klasztory prawosławne ośrodkami koronawirusa  

Co najmniej cztery klasztory Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu, zostały poddane kwarantannie, gdyż nie przestrzegając zasad zwalczania walki z koronawirusem stały się jego ośrodkami – donosi portal Orthodox Times.

Najnowszym przypadkiem jest monaster Opieki Matki Bożej w Pustelni Gołosiejewskiej na przedmieściach Kijowa, gdzie zachorowało 12 mnichów. W minionych tygodniach kwarantannę wprowadzono w trzech innych klasztorach, z których dwa znajdują się w stolicy. Najbardziej znany z nich to słynna Ławra Pieczerska, gdzie odnotowano aż 140 przypadków koronawirusa (czyli u niemal połowy tamtejszych mnichów), z których trzech zmarło. Policja zablokowała dostęp do miasteczka Poczajów, gdzie znajduje się inna słynna ławra, będąca jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Ukrainie. Co najmniej 13 osób zaraziło się tam koronawirusem. W Ławrze Poczajowskiej w świątecznej liturgii uczestniczyło ponad 300 osób. Podobnie było w Ławrze Świętogórskiej w Swiatihorśku we wschodniej Ukrainie.

UKP Patriarchatu Moskiewskiego był jedynym ukraińskim Kościołem, który nie wezwał wiernych do nieprzychodzenia do świątyń i pozostania w domach w czasie Wielkanocy. Dotychczas na Ukrainie potwierdzono 7170 zakażeń. 187 osób zmarło.

Źródło: IDK 23.04.2020 / pb (KAI/orthodoxtimes.com) / Kijów

Dodaj komentarz

Close Menu