Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Liturgiczne wspomnienie Męczenników Pratulińskich w diecezji siedleckiej

Liturgiczne wspomnienie Męczenników Pratulińskich w diecezji siedleckiej

23 stycznia przypadało liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników z Pratulina. Do miejsca uświęconego przez męczeństwo Unitów Podlaskich przyjechało wiele osób z diecezji siedleckiej, a także wierni z całej Polski. Obiektem kultu w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku w obronie wiary. W październiku 1996 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina. Do tej daty odniósł się w homilii biskup gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczył uroczystościom.

– Kto z nas nie zna Męczenników Podlaskich, którzy wpisani zostali uroczystym aktem Kościoła do kalendarza trwałego, stabilnego, chwalącego tych których Pan wybrał, by byli Jego świadkami aż po krańce świata – mówił hierarcha. Dzisiaj, to już jest dla nas nie tylko prawda historyczna o wydarzeniach dramatycznych, to siła Kościoła. Na Męczennikach oparty jest kościół, założony na krzyżu przez śmierć naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. To wszystko należy dzisiaj do silnego dziedzictwa w którym uczestniczymy” – podkreślał biskup gliwicki.

– Sanktuarium w Pratulinie co roku odwiedza około 50 tysięcy wiernych w grupach zorganizowanych – zaznaczył bp Kazimierz Gurda. Ordynariusz diecezji siedleckiej przypomniał, że od 2019 roku działa Dom Pielgrzyma w Pratulinie, z którego korzystają osoby indywidualne, grupy zorganizowane, które przyjeżdżają do Sanktuarium na rekolekcje, dni skupienia czy po prostu aby pomodlić się w tym uświęconym miejscu.

Jak dodał proboszcz i kustosz sanktuarium ks. kan. Jacek Guz, jest też duża grupa osób przybywających na comiesięczne spotkania w ramach Pratulińskiej Szkoły Wiary (spotkania odbywają się 23 dnia każdego miesiąca). W środę 26 lutego o godz. 22.25 na antenie TVP 1 zostanie wyemitowany fabularyzowany dokument o Błogosławionych Męczennikach z Pratulina.

IDK 23.01.2020 / moka / Siedlce

Dodaj komentarz

Close Menu