Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Abp Szewczuk w 12. dniu wojny: Ukraina walczy! Dziękuję narodowi polskiemu i wszystkim  

Abp Szewczuk w 12. dniu wojny: Ukraina walczy! Dziękuję narodowi polskiemu i wszystkim  

„Chciałbym serdecznie podziękować narodowi polskiemu, episkopatowi Polski i państwu polskiemu. Przyjęli już ponad milion uchodźców w swoje ramiona, do swoich domów i starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby zapewnić tym ludziom niezbędną pomoc” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w codziennym wideoprzesłaniu do narodu ukraińskiego i całego świata z Kijowa. „Niech Pan Bóg odpłaci Wam stokrotnie” – zaznaczył.

Abp Szewczuk wyraził też wdzięczność papieżowi Franciszkowi za to, że wczoraj podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański po raz kolejny ostro i jednoznaczne potępił wojnę na Ukrainie. „Wyraźnie powiedział, że nie jest to jakaś operacja, ale wojna. To wojna przede wszystkim przeciwko pokojowo nastawionym ludziom, cywilom” – powiedział zwierzchnik UKGK. Zaznaczył, że dziś, w dwunastym dniu wojny, według ONZ, mamy już półtora miliona uchodźców z Ukrainy, którzy opuścili swoją Ojczyznę. Abp Szewczuk serdecznie podziękował wszystkim, którzy „wspierają nasz naród, naszą Ojczyznę, naszą armię”. Zauważył, że przychodzą do niego niezliczone listy solidarności. W szczególności zwierzchnik UKGK wyraził wdzięczność katolickim biskupom Azji, w szczególności Hongkongu, Kościołom Indii, w szczególności syromalabarskiemu i syromalankarskiemu. „Serdeczna wdzięczność dla katolickich Kościołów wschodnich Europy: Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, dla tych wszystkich, którzy szczególnie odczuwają ból naszego Kościoła i naszego narodu” – powiedział i dodał: „Ukraina twa, Ukraina walczy”.

Zapewnił, że jego serce jest szczególnie blisko archidiecezji kijowskiej. Na przedmieściach Kijowa toczą się zacięte walki. Trzy miasta, położone kilkadziesiąt kilometrów od centrum Kijowa, stały się tak wielkim strasznym polem bitwy. Są to Irpin, Gostomel i Bucha. „Wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, że wójt Hostomla, pan Jurij Pryłypko, został zabity. Stało się to właśnie wtedy, gdy rozdawał potrzebującym żywność i lekarstwa. Ranny został burmistrz Buczy, pan Vadym Denysenko, który odważnie wykonywał swoje zadania. Dziękuję wszystkim, którzy godnie sprawują władzę państwową na różnych szczeblach i organizują ochronę ludności” – powiedział zwierzchnik UKGK. Z wielkim żalem arcybiskup zauważył, że wszystkie rozmowy o zielonych korytarzach, o możliwości ewakuacji ludzi z miast najbardziej cierpiących z powodu okrążenia i bombardowania, są nieprawdziwe. „Dzisiaj prosimy społeczność światową: zamknięcie niebo nad Ukrainą, ponieważ rosyjskie pociski manewrujące zabijają najwięcej ludzi na naszych ziemiach” – powiedział. Zwierzchnik UKGK przypomniał, że dziś na Ukrainie dla chrześcijan żyjących według kalendarza juliańskiego rozpoczyna się Wielki Post. „Dzisiaj modlimy się, pościmy i czynimy dobre uczynki” – powiedział. Abp Szewczuk szczególnie podziękował Caritas Ukraina, która robi wszystko, aby dostarczyć niezbędne rzeczy tam, gdzie jest to dziś najtrudniejsze.

przesłanie abp. Światosława Szewczuka

tom, st (KAI) / Kijów IDK 07.03.2022

Dodaj komentarz

Close Menu