Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Młodzież z Ukrainy w Wolinie i Stargardzie

Młodzież z Ukrainy w Wolinie i Stargardzie

     W dniach 22-28 sierpnia na wyspie Wolin odbył się projekt młodzieżowy „My Słowianie”. Dzięki Polsko- Ukraińskiej Radzie Wymiany Młodzieży i dotacji Ministerstwa Oświaty można było przeprowadzić efektywny projekt dla młodzieży polskiej i ukraińskiej. Głównym pomysłodawcą jest ks. Marcin Miczkuła wikariusz wolińskiej parafii. Wspólnie z ks. Rusłanem Marciszak i innymi partnerami projektu ( Gmina Wolin, Zespół Szkół w Wolinie ) udało się w tym roku zrealizować już po raz trzeci przyjazd młodzieży z Ukrainy. W tym roku pod hasłem „My Słowianie”. Przez tydzień młodzież poznawała słowiańską kulturę – począwszy od historii plemion słowiańskich, chrystianizacji ziem wschodniej i południowej Europy, poznania pisma prasłowian i ich zwyczajów poprzez warsztaty kulinarne, gry zręcznościowe, warsztaty lalek-motanek aż po wycieczki do źródeł tworzenia się pierwszych osad słowiańskich na Pomorzu Zachodnim ( Wolin, Kamień Pomorski, Szczecin, Stargard).

    Dla naszej ukraińskiej grupy ( ze wsi Łaniowce w Ukrainie ) była to niesamowita lekcja – przede wszystkim przyjaźni. Wszystkie działania były przeprowadzane w polsko-ukraińskich grupach. Młodzież polska bardzo otwarcie i ciepło przyjęła swych rówieśników z Ukrainy. Cały czas służyła pomocą.

     24 sierpnia – w Dzień Niepodległości Ukrainy cały dzień poświęciliśmy na świętowanie. W miejscowym kościele odbyła się dwujęzyczna Msza Święta na której obecne były władze Gminy i Pan Konsul Henryk Kołodzięj ( który obdarował młodzież dwoma koszami słodyczy), były występy, lekcja historii Ukrainy oraz na koniec dnia od mieszkańców – piękny tort z flagą Ukrainy. Czuliśmy tutaj ogromną życzliwość i wzruszenie, gdy wspólnie – na ulicy miasta śpiewaliśmy hymn Ukrainy.

     Podsumowanie projektu odbyło się na sali gimnastycznej miejscowej szkoły- tutaj też wręczono dyplomy, podziękowania, pamiątki oraz obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez młodzież z Ukrainy.

      Przez cały tydzień na wyspie Wolin jako tłumacze i opiekunowie w projekcie służyli Iwona i ks.Rusłan Marciszak.

IM

Dodaj komentarz

Close Menu