Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Kolędowanie u grekokatolików

Kolędowanie u grekokatolików

 

7 stycznia 2024 roku w muzeum w orientalnej scenerii prawosławnych ikon miał miejsce wieczór poświęcony tradycjom grekokatolickim. Tłumnie zgromadzonych w sali szacownych gości, w tym Panią Starostę Agnieszkę Olender i jej zastępczynię Zofię Plewę, powitał dyrektor muzeum Andrzej Kirmiel.

O Epifanii, czyli Objawieniu Pańskim, święcie chrześcijańskim, które ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi pouczający wykład wygłosił ks. Ernest Sekulski, proboszcz Parafii Grekokatolickiej p.w. Świętych Cyryla i Metodego w Międzyrzeczu.

O dziejach wspomnianej parafii grekokatolickiej, niechęci urzędników do jej erygowania i wielu staraniach społeczności łemkowskiej, mieszkającej w Międzyrzeczu, aby mieć własną świątynię opowiadał dr Grzegorz Wanatko.

Jednak największa atrakcją wieczoru, były kolędy grekokatolickie, śpiewane przez małych kolędników. Dzieci przebrane za aniołki, pastuszków, diabła, króla Heroda i śmierć z kosą, trzymające kręcącą się tradycyjną gwiazdę skradły serca publiczności swoim radosnym i naturalnym kolędowaniem.

Nie zabrakło również profesjonalnego występu ukraińskiej śpiewaczki Katii Kotlyar, która dźwięcznym i szkolonym głosem śpiewała tradycyjne pieśni ludowe z Ukrainy, przywodzące na myśl przedwieczne tradycje słowiańskie.

Swojskim akcentem w uroczystościach był spontaniczny występ Piotra Szlachtycza z Kaławy, który mocnym barytonem zaintonował łemkowskie kolędy, które momentalnie podchwyciła publiczność zgromadzona na sali.

Następnie zgromadzeni goście udali się do piwnic muzeum, gdzie czekał już na nich sowity poczęstunek, przygotowany przez szczodrych parafian grekokatolickich. Można było posmakować świątecznych ciast, pielmieni, barszczu z uszkami, krokietów z kapustą, tradycyjnej kutii czy bobalków z makiem.

Dodaj komentarz

Close Menu