Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Ekologia, kultura i sport- stargardzka parafia w nowych projektach

Ekologia, kultura i sport- stargardzka parafia w nowych projektach

2 czerwca w dwóch stargardzkich parkach ustawiono trzy kontenery zbożowe dla ptaków. We spółpracy z fundacją „Ptasi Bufet” w Stargardzie odpowiedzialność za te miejsca wzięła Parafia Greckokatolicka. Współpraca polega na właczeniu naszej parafialnej młodzieży w ekologiczny wolontariat- dbanie za dosypywanie ziarna i sprawdzanie jego jakości. Jest to czynna lekcja wrażliwości na potrzeby naszych braci mniejszych- jak mawiał Św.Franciszek.  Nie jest to wolontariat akcyjny lecz stała odpowiedzialość. Ziarna są przechowywane w pomieszczeniach gospodarczych plebanii.

Kolejną akcją – tym razem kulturalną- którą parafii współtworzy razem z Miastem Stargard jest ArtFestival. 12 czerwca cały teren wokół świątyni zostanie oddany w ręce kultury artystycznej. Pierwszą z nich jest wielkoformatowa wystawa fotografii „Piękno Ukrainy” ( wspólnie z miejscowym kołem OUP ) , druga to wystawa ikon na terenie już samej świątyni a trzecia – to wpisany już program kulturalny miasta tradycyjny „koncert na kocykach”.  Od godz. 19 każdy może przyjść przynosząc własny kocyk i rozsiąść się na cerkiewnym trawniku słuchając starych pieśni i współczesnych piosenek ukraińskich w wykonaniu Olgi Marciszak z rodzicami. Będzie to już trzecia edycja „kocykowego koncertu” , który gromadzi dziesiątki mieszkańców naszego miasta.

W tym samym czasie w salce przy cerkwi będą dostępne komputery i wolontariusze by pomóc chętnym w spisie powszechnym.

W najbliższą sobotę zaś rusza I Parafialny Spływ Kajakowy – Św.Jozafata.  Spływ pod czujnym okiem doświadczonego kajakarza proboszcza ks.Rusłąna Marciszaka rusza z przystani przy cerkwi na rzece Ina . Na spływ zgłosił się już komplet chętnych uczestników- co ciekawe- wszyscy to nasi nowi parafianie z Ukrainy.

Pod koniec czerwca zostaną również na terenie parafii przeprowadzone warsztaty plastyczne „Sztuka Petrykowska” – jest to projekt miescowego koła OUP.

Iwona Marciszak

koordynator ArtFestivalu  w parafii

Dodaj komentarz

Close Menu