Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Projekt Dach nad Głową

Projekt Dach nad Głową

Projekt Dach nad Głową jest wspólną inicjatywa akademickiego środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, Caritas Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej oraz Fundacji Ptach.

W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy dzięki wsparciu naszych darczyńców dach nad głową otrzymało 6 rodzin. Sześcioosobowa rodzina z Winnicy (mama, ojciec i czworo dzieci) zamieszkali na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu (umowa najmu na 12 miesięcy, koszt wynajmu to 2500 zł, rodzina samodzielnie pokrywa koszty eksploatacyjne). Podpisaliśmy umowę najmu pokoju dla samotnej kobiety z Mariupola, która straciła swoje mieszkanie i cały swój dobytek życiowy (umowę zawarto na okres 12 miesięcy, 1300 zł to koszt wynajmu a opłaty eksploatacyjne wynoszą ok. 70 zł). Kolejna rodzina – małżeństwo seniorów, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie oraz matka z dwoma synami (kobieta jest wolontariuszką, która aktywnie włączyła się w pomaganie od swoich pierwszych dni w Polsce); dla tych dwóch rodzin wynajęliśmy 3-pokojowe mieszkanie (umowa najmu na 12 miesięcy, koszt wynajmu – 3000 zł oraz opłaty eksploatacyjne – 1100 zł). Pani Maria z Charkowa z trojgiem dzieci również otrzymała wsparcie od projektu w postaci wynajętego mieszkania (czynsz – 1600 zł, opłaty eksploatacyjne – 520 zł). Pani Maria jest również bardzo zaangażowaną społecznie osobą. Pod jej opieką powstał chór dziecięcy. Nasza podopieczna razem z dziećmi jeździ i wygrywa różnego rodzaju konkursy (poinformujemy Państwa o najbliższym planowanym koncercie). Pomogliśmy także kobiecie z córką (mieszkanie wynajęte w Świętej Katarzynie, pod Wrocławiem, koszt najmu częściowo ponoszony przez projekt – 1000 zł). Córka Pani Switłany pomaga nam w prowadzeniu mediów społecznościowych.

Zachęcamy dołączyć do grona naszych darczyńców –  link do deklaracji wpłat:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfmFTzC03uvGOBU-XS65oN9WabZuk6_VjPyfWTLfVsaf7Petw/viewform

 

Projekt w liczbach

Grono naszych darczyńców to 65 osób, z których 21 zadeklarowało wpłaty przez rok, a 44 przez sześć miesięcy.

Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego ofiarowała środki na opłatę mieszkań dla 3 rodzin na okres połowy roku (7500 zł miesięcznie).

Od chwili powstania Projektu pomogliśmy 8 rodzinom w tym 14 osobom dorosłym i 15 dzieciom.

 

Co słychać u naszych rodzin?

Rodzina z Świebodzic (7osobowa rodzina z 5 dzieci) ma wsparcie od wolontariuszki z Wałbrzycha, która sporadycznie odwiedza rodzinę i pomaga rozwiązywać bieżące sprawy.

Rodzina malarzy, a w tym Pani Switłana, która ma uszkodzone palce lewej ręki została zbadana przez lekarzy i obecnie czeka na operację.

Pani Switlana z Mariupola coraz lepiej odnajduje się we Wrocławiu oraz otrzymała dorywczą pracę.

 

To wszystko jest możliwe dzięki Państwa hojności, serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy Państwa do dzielenia się informacją o naszym projekcie! Zbliża się zima i zakładamy, że rachunki za opłaty eksploatacyjne pójdą w górę, więc będziemy potrzebować wsparcia!

 

 

 

Nasz projekt w mediach

Projekt Dach nad głową spotkał się z życzliwym przyjęciem przez media, pisali/mówili  o nas między innymi:

-> https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/uchodzcy-z-ukrainy-potrzebuja-pomocy-dolacz-do-dach-nad-glowa

-> https://www.radiorodzina.pl/2022/07/11/podaruj-dach-nad-glowa/

-> https://echo24.tv/dach-nad-glowa-dla-osob-pokrzywdzonych-wojna/

-> https://www.radiorodzina.pl/audycje/dach-nad-glowa-wazna-sprawa/ 

Zapraszamy na profile na FB oraz Instagramie:

https://www.facebook.com/ProjektDachNadGlowa

https://www.instagram.com/dachnadglowa2022/

Dodaj komentarz

Close Menu