Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

NOWE OBOSTRZENIA EPIDEMICZNE – 1 OSOBA NA 15 M KW. W KOŚCIOŁACH 

NOWE OBOSTRZENIA EPIDEMICZNE – 1 OSOBA NA 15 M KW. W KOŚCIOŁACH 

Jedna osoba na 15 m kw. będzie mogła przebywać w kościołach w czasie liturgii – to część nowych obostrzeń, które wprowadzi rząd w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Inne to m.in. zdalne nauczanie także dla klas 1-3 i zamknięcie placówek kultury oraz galerii handlowych. Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku, do 29 listopada. – Jeśli nie podziałają, ma zostać wprowadzona narodowa kwarantanna – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Nowe, zaostrzone zasady przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa to m.in. zdalne nauczanie dla klas 1-3, przedłużenie takiego nauczania dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, a także uczelni wyższych, organizacja wydarzeń sportowych bez udziału publiczności, zawieszenie funkcjonowania basenów, siłowni i klubów fitness. Ponadto zamknięte zostaną m.in. placówki kultury, w tym kina i teatry. Obowiązywać ma także ograniczenie zgromadzeń publicznych do 5 osób oraz w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku nakaz przemieszczania się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego. W kościołach ma obowiązywać zasada: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w czasie uroczystości religijnych.

Ponadto rząd wprowadza zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+, ale z wyjątkiem obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych lub „uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych”. Zamknięte zostają sklepy w galeriach handlowych zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, artykułami budowlanymi i dla zwierząt. Będzie także m.in. podtrzymany zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (wyłącznie opcja na wynos i dowóz). W transporcie publicznym może być zajętych do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. – Przede wszystkim zostańmy w domu, aby nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się – zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej dotyczącej nowych regulacji prawnych. Wszystkie nowe zasady sanitarne mają obowiązywać od soboty 7 listopada, a w przypadku szkół od poniedziałku 9 listopada, i potrwać przynajmniej do 29 listopada z możliwością przedłużenia.

 

IDK 04.11.2020 / lk / Warszawa

Dodaj komentarz

Close Menu