Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Mikołajki z Nowosielskim

Mikołajki z Nowosielskim

2 grudnia w katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona pamięci wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego.

Jerzy Nowosielski, znany artysta, jest postacią, która nie tylko pozostawiła trwały ślad w polskim środowisku artystycznym, lecz również wywarła wpływ na inne miasta i ich społeczności artystyczne.

Wrocław jest jednym z miejsc, gdzie prace Nowosielskiego cieszą się zainteresowaniem. Magdalena Szafkowska poprowadziła wykład na temat „Nowosielski we Wrocławiu”, przedstawiając uczestnikom wpływ twórczości artysty na tę lokalną scenę artystyczną. Podobnie Iwona Gołaj, opiekująca się zbiorami Muzeum Narodowego we Wrocławiu, odnosiła się do dorobku Nowosielskiego zgromadzonego w tym miejscu.

Jednak wpływ artysty sięga dalej. Przewodnicząca szkoły pisania ikon oraz wykładowca UKU Solomija Tymo podkreśliła oddziaływanie Nowosielskiego na środowisko artystyczne we Lwowie. Dzięki jego inspiracji Karlo Zwirnyskyj i Iwanka Krypjakewycz-Dymyd można uznać za postacie o globalnym zasięgu wpływu.

Biskup Włodzimierz Juszczak podzielił się wspomnieniami o tym wybitnym artyście.

Po konferencji wszyscy uczestnicy, na czele z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem, odmówili modlitwę parastas za duszę Jerzego Nowosielskiego.

Dodaj komentarz

Close Menu